MÜZELER, MÜZELER VE TEMATİK PARKLAR

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ – HALİÇ

GENEL BİLGİLER:

  • Saatler: Müze saat 09:30’da açılıyor. Pazartesi günleri ise kapalı. Müzeye ait çalışma saatlerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz: http://www.rmk-museum.org.tr/rmk_saatler_ve_ucretler.htm
  • Yeme İçme: Müze içerisinde kahvaltı yapılabilecek mekanlar mevcut. Demlik Cafe, Fenerbahçe Vapuru’nun orjinaline uygun olarak yenilenmiş yeni tasarımıyla hizmet veren Fenerbahçe Cafe, eski bir Dodge kamyonun açık havada nostaljik bir büfe olarak hizmet verdiği Nostaljik Coca-Cola Kamyonu (büfe) veya Cafe du Levant gibi seçenekleriniz mevcut. http://www.rmk-museum.org.tr/rmk_yeme_icme.htm
  • Biletler: Birkaç çeşit bilet seçeneği mevcut. Gişedeki görevliler zaten tüm etkinliklere katılmak istiyorsanız ona göre saatleri ayarlayarak biletleri kesiyorlar. Biz müze girişi için bilet aldıktan sonra, her saat başında olmak üzere sırasıyla Keşif Küresi, Hasköy-Sütlüce Nostaljik Treni ve Uluçali Reis denizaltısı için de ayrıca biletlerimizi aldık. Bunların arasında tren halihazırda ücretsiz olarak çalışıyor. Biletlerin güncel fiyatlarını müzeye ait aşağıdaki linkte bulabilirsiniz: http://www.rmk-museum.org.tr/rmk_saatler_ve_ucretler.htm

Not: Denizaltı gezisi için yaş sınırı bulunuyor. “Ziyaretinizi planlarken, kural gereği 6 yaş üstü çocukların refakatçisi ile birlikte denizaltı turuna katılabileceğini göz önünde bulundurunuz. 12 yaş ve üstü denizaltı turuna refakatçisiz katılabilir.”

MÜZE PLANI:

Müze girişinde aşağıdaki planı içeren haritanızı alarak gezinize başlayabiliyorsunuz:

http://www.rmk-museum.org.tr/rmk_muze_plani.htm
Koç Müze Çizim FinalTR

NERELERİ GEZDİK?

Tersane Binası (Raylı sistemler-trenler ve klasik arabaların olduğu bölüm)

Açık Hava Sergi Alanı (Genelde uçakların olduğu bölüm)

Keşif Küresi (Uzay videosu sergilenen bölüm)

Nostaljik Tren http://www.rmk-museum.org.tr/rmk_haskoy_demiryolu.htm

Uluçali Reis Denizaltısı http://www.rmk-museum.org.tr/rmk_denizalti.htm

Fenerbahçe Vapuru http://www.rmk-museum.org.tr/rmk_fenerbahce_vapuru.htm

GEZİMİZ:

Çocukla gidilebilecek en faydalı ve zevkli müzelerden bir tanesi Rahmi Koç Müzesi. Hele de klasik arabalar ve uçaklara karşı ilgisi varsa, daha da zevkli 🙂 Ulaşım araçlarının dışında haberleşme araçları ve farklı bilimsel alanlarda da birçok galeri mevcut.

Müzede en çok vaktimizi Tersane binasında yer alan raylı sistemlerin ve klasik arabaların olduğu kısımda geçirdik, onun dışında dışarıda Açık Hava Sergi Alanında da uçakgilleri inceledik. Denizaltı oldukça ilginç bir deneyimdi, kesinlikle girmek gerekiyor bence, ancak burada yaş sınırı var çocuklar için.

Kahvaltıdan sonra ilk olarak yolun karşısında bulunan Keşif Küresi‘ne girdik, burada aslında uzay ile ilgili kurgusal bir film sergileniyor, bizim için biraz ilkel kaldıysa da, Batuhan genel olarak sevdi burayı o yüzden kayıp sayılmaz:) Ama yetişkinler için oldukça gereksiz olduğunu söylemeliyim:)

Keşif Küresi’nden sonra önce biraz bahçede dolaşarak girişte yer alan uçağın içine girip ses kaydını dinledik, eski uçakların içinin ne kadar da farklı olduğunu gördük.

Sonrasında ise Tersane Binası‘na giriş yaparak ilk olarak trenlerin olduğu kısmı gezdik, buharlı ve elektrikli trenlerin asıllarının ve aynı zamanda maketlerinin sergilendiği alanda bir de Orient Express‘in, Anadolu ve Balkan Ekspresinin rotalarının yer aldığı nostaljik plakalar yer alıyor.

Sonra kısa bir gir-çık yaparak nostaljik trene bindik, Haliç kıyısında kısacık bir gezi yapmış olarak geriye döndük:)

Müzeye girmeden önce Açık Sergi Alanı’nı gezdik. Burada özellikle II. Dünya Savaşı zamanında Akdeniz’e çakılmış olan bir uçağın enkazının denizden çıkarıldıktan sonra sergilendiği bir alanı epeyce inceledik, ilginç geldi. Onun dışında da zirai uçak, eğitim uçağı, supersonic jet gibi araçları da inceledik.

Müzeye tekrar girdikten sonra ise klasik arabaların sergilendiği kısımda en çok vaktimizi geçirmiş olabiliriz:) İnsanın gerçekten alıp bir tur binesi geliyor, böyle parlak parlak göz kırpıyorlar resmen:) Tarihte mimarinin daha estetik ve detaylı olduğu gibi, klasik arabaların da detayları ve estetiği insanda hayranlık uyandırıyor.

Denizaltı saatimiz gelince Fenerbahçe Vapuru içinden geçerek Denizaltına girdik. Bu kısım biletli ziyaretçiler için, saat başında rehberli olarak ve belli bir süre içinde geziliyor. Kıbrıs gazisi rehberimiz herkesi denizaltının bir ucundan içeri aldıktan sonra, 100 mtlik denizaltını boydan boya geçirip, diğer uçtan çıkarıyor. Arada birçok bölüm geçiliyor ve 84 personelin bu kadar dar alanda nasıl hep birlikte çalışabildiklerine hayret ediyorsunuz, çünkü ben biraz daha dursaydım klastrofobiye bağlayabilirdim sanki:) Onca mekanizma, o kadar gösterge, arkada yatan mühendislik çok muazzam. Neticede aslında havanın gitgide azaldığı bir ortamda sürekli olarak karbondioksidi dengede tutacak yöntemlerle nefes alabilmeniz gerekiyor, bu bile çok çok enteresan bir olgu tek başına.

Yeme içme için de içeride restoranlar olduğu gibi, Fenerbahçe Vapuru’nda, arabaların olduğu kısımdaki Demlik Kafe’de ve dışarıdaki Coca-Cola minibüsünde de yine atıştırmalık yiyecekler bulabiliyorsunuz.

Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için bu anlattığım kısımları 13:30’a kadar ancak gezebildik ve çıkmamız gerekti. Tersane binasının üst katına ve Lengerhane’ye giremedik örneğin. Biraz ön keşif gibi oldu bizim için, ki bunun bile 3 saat kadar sürdüğünü düşünecek olursak, bir tam gününüzü geçirebilirsiniz. Bir daha gelip daha detaylı gezmeyi kesinlikle hak ediyor.. Hele çocukların sadece arabaları görmek için bile tekrar gelmek isteyebileceği bir yer:)

Ve bu seferlik durağımızda inelim, bir daha gelebilmeyi dileyerek:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s