TREKKING, İSTANBUL

BELGRAD ORMANI YÜRÜYÜŞ PARKURU

Geçenlerde evdekileri biraz da zorla kandırarak kendimi dışarı atma hevesiyle Belgrad Ormanı’na gitmeye ikna ettim. Uzun yıllardır İstanbul’da yaşamama rağmen ilk ve son kez sadece 2006 yılında gitmiştim Belgrad Ormanı’na, ve zaten hayal meyal hatırlıyorum:)

Biraz orman havası almak, biraz günlük yürüyüşümüzü yapmak, biraz da keşfetmek için gidelim istedim. Bunca yıldır gitmemiş olmak da ayrı bir ayıp tabii ki ama bazen bazı şeyler denk gelmiyor bir türlü. Yıllardır burada yaşayıp adalara hiç gitmemiş insanlar da var mesela, aynı onun gibiyiz:)

Belgrad Ormanı Yürüyüş Parkuru’nda neler var?

Rota:

Belgrad Ormanı’ndaki yürüyüş parkuru yaklaşık 6kmlik ring halinde bir parkur. Başladığınız noktaya dönüyor olmak bu açıdan avantajlı. Parkur aslında Neşet Suyu Tabiat Parkı’nda bulunan ortadaki gölü çevreliyor ve göl etrafında bir tur atıyorsunuz. Bu haliyle hem orman havası hem göl manzarası insanı çok dinlendiriyor.

Yürüyüş Parkuru Özellikleri:

Yaklaşık 6200 mt olan yürüyüş parkuru Fıratpen’in sponsorluğunda yenilenmiş. Yürümesi oldukça keyifli. Yol boyu tabelalarla işaretlenmiş durumda ve her km’de bir tabela yerleştirildiği için yürüyüşünüzü takip edebiliyorsunuz. Genelde işaretlenmiş parkurları çok sevdiğim için benim adıma bir artı oldu.

Yürüyüş mesafesi olarak nispeten çok uzun olmayan bir rota olduğundan ve eğim değişimleri çok fazla olmadığından çocukla gelecek aileler için de ideal olabilecek bir parkur.

İmkanlar:

Parkurun başladığı noktada büfe bulunduğu için su vs ihtiyaçları temin edilebiliyor. Son olarak bence en güzel özelliklerinden biri aynı bölgede soyunma kabinlerinin bulunması. Biz ıslandığımız için veya sıcak günlerde terlediğinizde üzerinizi rahatça değiştirmeniz için sunulmuş güzel bir imkan.

Hikayemiz:

Biz biraz da bilerek şansımıza oldukça yağmurlu bir günde gittik ve yol boyunca ıslandığımız için biraz daha yorucu oldu bu yürüyüş ancak oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim çünkü gölün etrafında turlanan yürüyüş parkurlarını her zaman sevmişimdir, yağmurun da doğaya farklı bir tat kattığını tecrübe ederek geçirdiğimiz güzel vakitler oldu bizim için.

Biz bu kez sadece Neşet Suyu’nda bulunan yürüyüş parkurunu keşfetmiş olduk ancak Belgrad Ormanı başlı başına keşfedilmeyi hak eden oldukça büyük bir doğal alan. Atatürk Arboretumu da Neşet Suyu’nun hemen yanı başında yer alıyor, biz fırsat bulup giremedik ama orayı da görmeyi istiyoruz.

Dönüş yolunda küçük bir şehir meydanından geçiliyor, burada da eşim kavurma yemeyi ihmal etmedi tabii, biz de fırsattan istifade karnımızı doyurduk, oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim 🙂

Elimizde 6km finish tabelasında çektirilmiş zafer pozları ve aklımızda göl manzarası, üzerimizde yağmurun verdiği yorgunlukla evlerimizin yolunu tuttuk. Nice yürüyüşlere!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s