TREKKING, İSTANBUL

Polonezköy Tabiat Parkı Yürüyüş Parkuru

Çoğumuz büyük şehir insanı olarak şehrin gürültüsünden sıkılıp, haftasonu geldiğinde kendimizi dışarı atarak taze bir nefes almak, kolay ulaşılabilir bir lokasyonda doğa yürüyüşü yapmak isteriz. Hepimizin yeşile hasret olduğu ve şehirdeki böyle doğal alanlara oldukça ihtiyaç duyulduğu bir gerçek.

Bir çoğumuzun ise aklında ilk düşen yerlerden biri de tabii ki Polonezköy Tabiat Parkı oluyor. Parkta bulunan toplamda 5 km’lik yürüyüş parkurunda en azından bir süreliğine de olsa kent yaşamından uzaklaşabiliriz.

Hem yazın hem de kışın rahatlıkla ziyaret edilebilecek rotayı biz de birkaç kez yürüdük, haftasonu erken saatlerde gitmekte fayda var. İstanbul’da çoğu yerde olduğu gibi imkanınız varsa haftaiçi ziyaret etmek tabii ki daha keyifli olacaktır.

Polonezköy Tabiat Parkı Yürüyüş Parkuru’nda neler var?

Rota:

Polonezköy’deki yürüyüş parkuru bir ring çizmiyor.

Yürüyüş parkuruna iki farklı noktadan giriş var ve rota bu iki nokta arasında, bu sebeple aracınızı park ettikten sonra gidiş-dönüş şeklinde bir yürüyüş yapıyorsunuz.

Tabiat parkına giriş noktasından bir diğer giriş noktasına kadar yaklaşık 2,5 km. Bu iki nokta arasında gidiş-dönüş yaparak 5 kmlik bir parkurda yürümüş oluyorsunuz.

Yürüyüşünüze ana girişten başladığınızda rota bir noktadan sonra işaretlenmiş yürüyüş parkurundan ayrılarak, sola orman içine kıvrılıyor. Burası sessiz orman yürüyüşü bölgesi olarak geçiyor, bu parkurda da bir süre yürüyüp ana yürüyüş patikasına geri dönebilirsiniz. Orman içi patikasına girdiğinizde yürüyüş parkurunu uzatarak daha uzun mesafe yürüyebilir, ormanda kaldığınız süreyi uzatabilirsiniz. Ancak bu kısmın işaretlenmiş rota dışında olduğunu belirtmek gerekli.

Yürüyüş Parkuru Özellikleri:

Yol tek yönde eğimli. Asıl giriş noktası olan ve araç otoparkının bulunduğu ana meydandan girdiğinizde öncelikle bayır aşağıya doğru yürüyüp, sonradan aynı yolu bayır yukarı doğru tekrar tırmanıyorsunuz. Dönüş yolundaki tırmanış biraz daha yoruyor haliyle.

Parkur enfes, yer toprak ve adeta sizi yormadan ilerlemenizi sağlıyor.

Ağaçlar oldukça sık ve yola doğru güneşi tamamen kesmiş durumlar, bu sebeple tatlı bir serinlik oluyor, çok sıcak bir yaz gününde dahi gitseniz ince bir kapşonlu giyme ihtiyacı duyabilirsiniz. Güzel tarafı oldukça sıcak bir günde öğle vaktinde bile bu rotayı rahatlıkla yürüyebilecek olmanız. Kış günlerinde ise ağaçlar biraz daha çıplak kalıyorlar tabii ki 🙂

Rotaya Ulaşım ve Otopark:

Parkurun ana girişi olan noktada ücretsiz otopark bulunuyor ve tavsiyem rotaya bu noktadan girmeniz. Polonezköy’ün ana caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’ni takip ettiğinizde Polonezköy Mezarlığı’ndan hemen sonra minik bir meydan göreceksiniz. Burası aracınızı park edip, tabiat parkına giriş yapabileceğiniz nokta.

Navigasyonun azizliğine uğrarsanız ana yoldan sağa sapmak suretiyle, kendinizi kahvaltıcılar bölgesinin dar sokağın sonundaki parkurun diğer girişinde bulabilirsiniz ve burada özel bir otopark var. Hem gereksiz yere otopark ücreti verip, hem de restoranların bulunduğu incecik sokaktan kalabalıkta geçmek istemeyeceksinizdir.

Yürüyüş Süresi:

Normal bir yürüyüş temposuyla gidiş-dönüş 5 km’lik yolu 1-1,5 saat gibi bir sürede yürüyebiliyorsunuz. Elbette dinlenme molaları, doğayı dinleme, keyifli fotoğraflar çekme gibi nedenlerle bu süreyi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz 🙂

Rotanın orman içi sessiz yürüyüş bölgesini de mutlaka denemelisiniz, hem ormanda daha çok kalacak hem de yürüyüşünüzü mesafe olarak uzatmış olacaksınız. Yaz-kış yürünebilecek düzenli bir patika olduğundan her fırsatta kaçmak için birebir.

Dikkat: Bölgede çok sayıda sahipsiz köpek bulunuyor, bir zararlarını görmesem de rahatsız olabilecekler için yalnız gitmemeyi tercih edebilirsiniz. Köpekler genelde kahvaltıcılar bölgesinde ve parkurun ana girişinde takıldıkları için, parkur içinde rastlamadığımızı belirteyim. Kasım 2021 Edit: Birkaç köpeğin parkur içinde de olduğunu gözlemledim, ancak oldukça zararsızlar.

Daha Daha Neler Var?

Polonezköy’e kadar hazır yürüyüşe gelmişken tüm İstanbulluların akın etmediği bir gün veya haftasonu çok erken saatleri seçerek (tüm mekanlar 11:00’den sonra tıklım tıklım olduğu gerçeğini göz önünde tutarak) en yapılası aktivitelerden birisi olan kahvaltı mekanlarına kendinizi atabilirsiniz.

Bu sıralar mücbir sebeplerden her Cumartesi Beykoz civarında olduğumuzdan bazı mekanları deneme şansımız oldu. Normalde kalabalık olduğu için Polonezköy’de kahvaltı olayına biraz mesafeliydik.

Kahvaltıda favorimiz şu an için açık ara Zeynepp Cafe. Yeni açılan cafenin sahipleri çok özenli ve ilgililer. Mekan biraz mini mini olsa da gerçekten sevimli, bunun yanında herşey çok lezzetli.

Önerebileceğim bir diğer mekan ise Polonezköy’ün klasiği Villa Polonez. Buraya kahvaltı için değil de doğa içindeki huzurlu ortamı ve orman manzarası için gelmek daha mantıklı. Bahçesi çok keyifli. Kahvaltısı herhangi bir yerde bulabileceğiniz standart kahvaltı bence, sırf kahvaltısı için geleyimlik değil, bu sebeple de fiyatı yüksek gelebilir. Yine de arada bir kendinizi şımartabilirsiniz.

Sonsöz ve Pandemi Edit:

Trafik derdi olmasa her haftasonu atlayıp gidilip yürüyüş yapılabilecek kadar keyifli ve doğa içinde bir parkur aslında ama gidiş-dönüş saatlerine dikkat etmek gerekiyor tabii ki.

Pandemi Edit: Pandemi sonrasında birçok kişinin aklına yakınlarda gidecek açık hava rotaları düşüyor. Polonezköy de ilk akla gelen rotalardan biri elbette. Bu sebeple bir seferinde gerçekten yürüyüş rotasının girişine kadar gidip geri dönmek zorunda kalacak kadar bir kalabalıkla karşılaşmıştık. Park edecek imkan kalmamıştı. O sıralar sokağa çıkma kısıtlamaları olmasının ve sadece belli saatlerde dışarıya çıkabilmenin de etkisi büyüktü.

Bir haftasonu tekrar şansımızı denedik, evet yine kalabalıktı beklendiği gibi, park yeri de oldukça doluydu. Ancak biraz ileride bir alana yönlendirdiler ve park yeri bulabildik. Yürüyüş parkurunun içindeyken ise o kalabalık rahatsız edici boyutta olmuyor.

Elbette her yerde olduğu gibi haftasonu erken saatlerde, ya da haftaiçi gitmek en rahatı olacaktır.

Keyifli yürüyüşler!

“Polonezköy Tabiat Parkı Yürüyüş Parkuru” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s