DÜZCE, YURTİÇİ SEYAHAT

Düzce Aydınpınar Şelalesi

Aydınpınar Şelalesi Düzce merkeze yakın üç şelale arasında (Güzeldere-Samandere-Aydınpınar Şelaleleri) en küçük şelale. Ben kendisine “minik şelale” diyorum 🙂 Düzce’ye geldiğinizde ilk tercihiniz Güzeldere ve Samandere gibi daha ihtişamlı şelaleler olacaktır. Ancak Aydınpınar Şelalesi de görülmeyi kesinlikle hak ediyor.

Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı’na girdikten sonra şelaleye kadar yaklaşık 400mt eğimsiz yürüyüş yolu bulunuyor, ağaç altından ilerlediğiniz bu yol oldukça keyifli. Ardından şelaleye vardığınızda yuvarlak bir platforma ulaşıyorsunuz, eğer kalabalık değilse kamp sandalyelerinizi şelaleye karşı atıp yanınızda getirdiğiniz kahveyi keyifle yudumlayabilirsiniz.

Aydınpınar Şelalesi Genel Bilgiler:

Düzce Aydınpınar Köyü sınırları içerisindeki Aydınpınar Şelalesi, kendi adını verdiği Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde bulunuyor.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sitesinden güncel bilgileri takip edebilirsiniz:

https://duzce.ktb.gov.tr/TR-209263/aydinpinar-selaleleri-tabiat-parki.html

Aydınpınar Şelalesi Gezi Notları:

Ulaşım:

Şelaleye Düzce Merkez’den Aydınpınar köyü üzerinden geçerek yaklaşık yirmi dakikada ulaşabilirsiniz. Yol asfalt ve sorunsuz.

Aydınpınar Şelalesi Giriş Ücreti:

Tabiat parkı içerisine giriş ücretli. Araç otoparkı bulunuyor. Otomobil 15 TL.

Araçsız girişler için giriş ücreti 5 TL, öğrenci ise 2,5 TL

Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı’nda Neler Var?

Girişte öncelikle mesire alanı bulunuyor. Piknik ve mangal için alanlar ayrılmış. Kamelyalar ve çocuk parkı da mevcut.

Şelaleye ulaşmak için 400 mtlik bir parkur oluşturulmuş. Şelaleye gidiş-dönüş yaklaşık yarım saat alıyor.

Şelaleye ulaştığınızda vakit geçirmek isterseniz bir platform oluşturulmuş. Oradaki banklara ya da kendi sandalyelerinize oturarak biraz vakit geçirebilirsiniz, su sesi bir süre sonra yorabilir, ancak oldukça keyifli olduğunu söylemek istiyorum.

Yürüyüş yolu düz ve korunaklı olduğundan her yaştan kişinin ziyaret edebileceği ve kondisyon gerektirmeyen bir parkur.

Pandemi sebebiyle maskelerimizle açık havada gezmek için ideal.

Aydınpınar Şelalesi Kamp:

Girişte yer alan mesire alanı içerisinde istediğiniz bir alanda şu an için kamp kurulabiliyor. Henüz kamp için ayrılmış ayrı bir alanları bulunmuyor. Bu sebeple gündüz günübirlikçilerle aynı ortamda bulunacağınızı unutmayınız. Kamp için burada bir tecrübemiz olmadığından detaylı bir yorum yapamasak da, tesisin böyle bir imkanı olduğunu belirtebilirim. Alanda kamp yapacaklar için tuvalet ve sosyal tesis mevcut. Dört kişilik çadır yeri bedeli günlük 30 TL.

Aydınpınar Şelalesi Yeme-İçme:

Tabiat Parkı girişinde Düzce Aydınpınar Sosyal Tesisleri bulunuyor. Ahşap görünümlü binanın Düzce ovasına bakan oldukça güzel manzaralı açık alanı bulunuyor. Yeme-içme için değerlendirilebilir.

Dışarıdan yeme-içme yapmak istemeyenler için, kamp sandalyesi ve yanınızda getireceğiniz içecek-atıştırmalıklarla şelaleye ulaştığınız noktada takılmak mümkün. Bunun haricinde olayı büyütüp mangal-piknik ikilemesine girmek isterseniz de bahsettiğim gibi girişteki geniş mesire alanında piknik için ayrılmış kamelya ve mangal alanlarında dilediğiniz gibi yeme-içme konusunu değerlendirebilirsiniz.

Gezer Yorumu:

Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı daha önce Düzce’ye hiç gelmediyseniz ve farklı yerler görmek istiyorsanız açıkçası ilk tercihiniz olmayacaktır. Ancak Düzce’deki diğer popüler destinasyonları gezdiyseniz ve kısa ama keyif veren, soluklanmak için bir durak arayışınızda olduğunuz bir anda sizi keyifle kucaklayacaktır. Ağaçların altında serin ve kısa bir yürüyüş, sonrasında şelaleye karşı bir kahve içimi, belki biraz kitap okuyarak geri dönmek için minik ve doğal bir mola Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı’ında sizi bekliyor.

Sevgiyle ve doğayla kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s