DÜZCE, YURTİÇİ SEYAHAT

Düzce Efteni Gölü

Efteni Gölü Düzce’nin en alçak noktası, yani tüm akarsuların birleştiği ve sonrasında Karadeniz’e dökülmek üzere yola çıktığı düğüm noktası 🙂

Efteni Gölü’nü biz genelde Güzeldere yolu üzerindeki Toptepe’ye çıktığımızda tepeden izlemeyi severdik. İstanbul’da Kız Kulesi’ni sürekli görüp de yanına gitmemek gibi bir şey 🙂

Bugün göl kenarında sonradan yapılmış olan kuş gözlem kulesi ve iskeleye gittim ilk kez. İskelede bol bol fotoğraf çekmek, kuş gözlem kulesine çıkıp sazlık ve nilüferlerle bezenmiş göle bakmak, ardından da iskele kenarında bir kahve içmek çok çok keyifli oldu.

Efteni Gölü iskele alanı genelde Güzeldere Şelalesi ve Pürenli Yaylası yolu üzerinde olduğu için kısa bir ziyaret amacıyla değerlendirilecek doğal ve sakin bir durak. Efteni Gölü – Toptepe – Güzeldere Şelalesi – Pürenli/Balıklı Yaylaları şeklinde çizilebilecek bir rotada uğrayabilirsiniz.

Efteni Gölü Genel Bilgiler:

Efteni Gölü Düzce Ovası’nın akarsu ağının birleştiği (Aksu, Asar, Uğur, Küçük Melen) ve Büyük Melen ile Karadeniz’e döküldüğü bir düğüm noktası. Bu ekolojik oluşumu Toptepe yolu üzerinden Güzeldere’ye çıkarken gözlemleyebilirsiniz.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sitesinden güncel bilgileri takip edebilirsiniz:

https://duzce.ktb.gov.tr/TR-211220/efteni-golu.html

Efteni Gölü Gezi Notları:

Efteni Gölü Ulaşım:

Düzce Merkez’den yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz. Sağda tomruk deposunu gördüğünüzde Efteni Gölü’ne gelmişsiniz demektir. Sağdan sağdan devam ederek önünde küçük bir otopark alanının olduğu kuleyi göreceksiniz. Minik durağınız işte burası.

Yol asfalt ve sorunsuz.

Efteni Gölü Giriş Ücreti:

Göl kenarında vakit geçirebilmek ve ziyarete açmak için oluşturulmuş bu minik alana giriş ücretsiz.

Efteni Gölü’nde Neler Var?

Efteni Gölü girişinde otopark için ayrılmış toprak alanda aracınızı bırakabilirsiniz, otopark ücretsiz. Sonrasında ise hemen yukarıda görselde görebileceğiniz gibi göl kenarındaki minik işletmemiz ile karşılaşıyoruz.

Bu alanda göle uzanan bir iskele, kuş gözlemi için küçük bir kule, yine göl kenarında oturabileceğiniz yeme-içme alanı bulunuyor.

İskelenin boş bir anına denk getirmek için öncelikle biraz oturup çay kahve içebilirsiniz 🙂 Bu sırada gözlem kulesine tırmanıp, daha yukarıdan gölü fotoğraflayabilirsiniz.

İskeleye doğru yürürken minik ördekler (yüzen her kuşa ördek deme alışkanlığımla) sizi karşılıyor ve çok sevimliler. Sonra ise sazlardan ve yeşillikten oluşan bir göl ile baş başa kalıyorsunuz iskeleyi yürüdükçe.

Bu alanda konaklama için herhangi bir seçenek yok. Kamp alanı bulunmuyor.

Efteni Gölü Yeme-İçme:

Mekan daha çok çay bahçesi tadında. Yani içecek ve tost vs. bulabiliyorsunuz. Göl kenarında bir şeyler içebilir, keyifle oturup vakit geçirebilirsiniz. Yolun karşı tarafında bu alandan tamamen bağımsız bir de restoran bulunuyor, biz deneyimlemedik. Eğer daha geniş çaplı bir yemek yeme olayına girmek isterseniz, biraz yukarı doğru tırmanıp Güzeldere Şelalesi yolu üzerindeki Toptepe Panaroma’yı tercih edebilirsiniz. Düzce Ovası manzarası eşliğinde açık havada yemek yemek için ideal bir mekan.

Efteni Gölü Efsanesi ve Efteni Gölü’nün yıllar içindeki değişimi:

Göle adını veren efsane ile ilgili internette birçok bilgi bulabilirsiniz, merak edenler için internette uzun uzun anlatılmış, tekrar yazmıyorum 🙂 Düzce il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün linkini aşağıya bırakıyorum:

https://duzce.ktb.gov.tr/TR-215103/efteni-golu-efsanesi.html

Ayrıca yıllar içinde gölün kurutulması faaliyetleri ile göl alanının ne kadar değişkenlik gösterdiği ile ilgili de bilgiler mevcut. Biz gölün kurutulma, küçülme, sonra tekrar büyüme gibi olaylarını kısmen de olsa birebir gördük diyebilirim. Merak edenler için hemen aşağıya Wiki linkini bırakıyorum:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Efteni_G%C3%B6l%C3%BC

Sevgiyle ve doğayla kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s