ALMANYA, YURTDIŞI SEYAHAT

Neuschwanstein Şatosu -Disney Dünyasında Gibi Hissetmek

Bavyera Bölgesi’ne bir geziye gittiyseniz mutlaka uğramak isteyeceğiniz yerlerden biri de Disney’e ilham veren Neuschwanstein Şatosu (Schloss Neuschwanstein) olacaktır. Gittiğim yerler arasında kesinlikle masalsı havasıyla ilk sıralarda yer alan bu bölgeye biz de Münih merkezli bir Bavyera gezimiz sırasında ziyaret ettik.

Neuschwanstein Şatosu Genel Bilgiler

Neuschwanstein Şatosu Almanya’nın Bavyera Bölgesi’ndeki Füssen şehri yakınlarında Hohenschwangau kaleler bölgesi olarak da geçen bölgede bulunuyor. Bu bölgede aslında iki farklı kale mevcut: Bunlardan en ünlü olanı ve en çok ziyaretçi alanı Neuschwanstein Kalesi, diğeri ise hemen yakınında bulunan Hohenschwangau Kalesi

Almanya ve Münih deyince biraz araştırdığınızda aslında karşınıza ilk olarak turistlerin en çok tercih ettiği rotalardan biri olan Romantik Yol rotası çıkıyor. Şatomuz da bu rota üzerindeki duraklardan biri aslında.

Bu anlamda dilerseniz Romantik Yol üzerindeki gezi rotanıza şato ziyaretinizi dahil edebilirsiniz, ya da bizim gibi yolunuzun Münih’e düştüğü bir zamanda günübirlik de gidebilirsiniz.

“Deli Kral” olarak da nam salan II.Ludwig tarafından yaptırılan şato, bugünlerde en çok Disney’in Uyuyan Güzel hikayesine ilham vermesi ile ünlenmiş durumda 🙂 Siz de hafiften çizgi film içindeymişcesine bir havada dolaşabilirsiniz bu bölgede 😉

Neuschwanstein Şatosu’na Nasıl Ulaşırım?

Bizim gezi rotamız Münih üzerinden gidiş-dönüş şeklinde olduğu için, merkezi Münih alarak gittiğimiz rotalardan birisi de güneybatısında kalan Schwangau Bölgesi oldu.

Kaleler bölgesine toplu taşıma ile ulaşmak için öncelikle MünihFüssen arasını trenle, Füssen’den sonra kısa bir mesafeyi ise Hohenschwangau’ya doğru otobüsle devam etmek gerekiyor. Zaten çok yoğun bir turist trafiği olduğundan Füssen’de indikten sonra zombi ordusu gibi ilerleyen kalabalığı takip ederek otobüsü direk bulabiliyorsunuz, ben otobüsün numarasını-ismini vs almıştım, hiç gerek kalmadı 🙂 Başlangıçta aldığımız Bayern Ticket‘ları bu yolculukta da kullandığımız için ekstra ücret vermedik.

Füssen’den binmiş olduğunuz otobüsten indiğiniz nokta aslında Hohenschwangau Kalesi önü oluyor. Neuschwanstein Şatosu ise başınızı yukarı doğru kaldırdığınız tepenin hemen yukarısında kalıyor.

Şatoya ulaşmak için orman içinde biraz yokuş yukarı da olsa tepeye kadar 20-25 dk kadar yürüyebilir veya meydandan kalkan faytonları kullanabilirsiniz.

DipNot: Biz o gün yoğun bir yağış olduğundan bu güzel yürüyüşü yapamayarak direk faytonlara attık kendimizi, sonra da denildiği kadar uzun ve zor bir mesafe olmadığını görüp biraz da hayıflandık yürümediğimize.

DipNot2: Hayır, adalardaki gibi perişan halde atlar yok. Gayet bakımlı ve kaliteli şartlarda yaşadıkları belli olan, baya baya aristokrat tipli atlardı kendileri 🙂 Bindiğimiz için vicdan yapmadığımızı söyleyebilirim, gerçekten ulaşım amacıyla kullanılıyorlardı. Küçük çocukla binmek zorunda kalabileceğinizi öngörerek çok da tercih edilmeyecek şekilde değil.

Münih-Füssen arası tren saatlerini kontrol etmek isterseniz:

https://www.bahn.com/

https://www.raileurope.com/

Neuschwanstein Şatosu Biletleri

Şatonun önüne kadar gelerek dışarıdan gezebiliyorsunuz, hatta avlusuna va bahçesine girerek büyük bir kısmını dışarıdan görebiliyorsunuz. Ayrıca içini de ziyaret etmek isterseniz bilet almanız gerekiyor.

Biz genelde bu gibi günübirlik ve kısa ziyaretlerde hem paradan hem zamandan tasarruf adına pek bilet alarak içerisini de ziyaret etme olayına girmediğimizden, açıkçası bilet almadık 🙂 Birşey kaybettik mi, pek kaybettiğimizi düşünmüyoruz, zira dışarıdaki ortam zaten bizi büyülemeye yetti de arttı bile! Orman içindeki masalsı bir şato, mis gibi hava ve yürüyerek aşağı iniş, günü güzel geçirmemiz için yeter şartları fazlasıyla karşılamıştı 🙂

Ama sizin vaktiniz ve naktiniz varsa biletler için buyrun:

https://www.neuschwanstein.de/englisch/tourist/admiss.htm

Kişi başı bilet: 13€ , 18 yaş altı ise ücretsiz

Neuschwanstein Şatosu Etrafında Başka Neler Yapabilirim?

Füssen

Füssen dışarıdan harika görünen bir kasaba, bizim çok kısa bir süreliğine otobüsten inerken gördüğümüz hali bile içimizde kaldı. Şansımıza inanılmaz yağmur yağan bir güne tesadüf ettiğimiz için, artık yürüyecek ve ıslak halde dolaşabilecek halimiz kalmadığından bu güzel kasabayı hakkıyla dolaşamadan, kendimizi yakın zamanda kalkacak olan trene atmak zorunda kaldık.

Füssen en azından bir-iki saati hak eden, bir kahve molası verilebilecek çok şirin bir kasaba.  Giderken şatoyu görme hevesiyle vakit kaybetmek istemeyeceğiniz için, dönerken uğramak ve tren saatlerini kontrol ederek vakit geçirmek mantıklı olabilir.

MarienBrüke

Kalenin en güzel fotoğraflandığı ve genelde internet üzerinde dolaşan uzaktan çekilmiş foroğrafların mekanı Marienbrüke (Marien köprüsü) üzeri.

Bizim şansımıza gittiğimiz dönemde tadilatta olduğundan köprüye çıkma fırsatı bulamadık, siz gittiğinizde bu fırsatı yakalarsanız lütfen gidin ve fotoğrafınızı çekin 🙂

Tadilatla ilgili güncel bilgiler sitede yer alıyor, bazen bile bile lades demek zorunda kalıyor insan. Yine de gitmeden kontrol etmek isterseniz buyrun:

https://www.neuschwanstein.de/englisch/tourist/index.htm

Hohenschwangau Kalesi

Hohenschwangau Kalesi de daha önce bahsettiğim gibi şato ile aynı lokasyonda. Şatodan dönüş yolunda yokuş aşağı yürüdüğünüz için kolaylıkla yürüyerek dönebileceğiniz ana meydan üzerinde bulunuyor.

Biraz daha küçük ve daha az gösterişsiz olduğu için daha az ilgi çeken bu kaleyi de gelmişken ziyaret edebilirsiniz tabii ki 🙂 Bizim yine mecalimiz kalmadığından ıslak ıslak dönüş yoluna geçtiğimizi ve kaleyi uzaktan gördüğümüzü belirteyim..

Vee son olarak..

Son olarak bir konuyu netleştirelim, yazıyı buraya kadar okudunuz ancak hala aklınıza takılan bir soru var: Arkadaş bu şatonun adı nasıl okunuyor???

Neuschwanstein, ya da Türkçe telaffuzuyla utanmadan söyleyebileceğiniz şekliyle “nooy-şvan-ştayn” Türkçe karşılığında “beyaz kuğu kalesi” ne benzer bir anlam taşıyor. Benim gibi Almanca’ya az biraz merakınız varsa okumakta zorlanmayacağınız bu isim, ilk görünüşte biraz uzun ve korkutucu gelebilir. Korkmayınız, okudukça alışacaksınız 🙂

Keyifli gezmeler!

“Neuschwanstein Şatosu -Disney Dünyasında Gibi Hissetmek” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s