KAMP, ZONGULDAK

Zonguldak Ereğli Tas Gölü Kamp

2018 Temmuz’unun üçüncü haftasındayız ve Temmuz ayındaki hiçbir haftasonunu boş geçmeme mottosuyla yeni bir kamp alanı arayışı içerisindeyiz. Düzce ve Bolu sınırlarında kamp yaptık, farklı bir yere mi gitsek diyoruz. Birkaç blogcu arkadaşımızın yazılarını okuyarak rotayı Ereğli‘deki Tas Gölü‘ne çeviriyoruz.

Tas Gölü Kamp Alanı’nda neler var?

⇒ Tas Gölü genel olarak “Tas Gölü Doğal Yaşam ve Kamp Alanı” ismiyle özel bir işletme tarafından işletiliyor.

⇒ Alanın girişinde aracınızı park edebileceğiniz bir otopark bulunuyor.

⇒ Alanda tuvalet bulunuyor. Yeterince temizler.

Çeşme mevcut. Epey de güldür güldür akıyor, meyve-sebze yıkama, bulaşıklarınızı temizleme anlamında sıkıntısız bir yer.

⇒ Çadırı kuracağınız alanlar önceden belirlenmiş ve burada ateşi içinde yakabileceğiniz variller var. Yer ateşi yasak. Ancak varil oldukça kullanışlı.

⇒ Alan içinde küçük bir restoran bulunuyor ancak biz faydalanmadık, kendi getirdiğimiz yiyecekleri tükettik.

Gölgelik alan mevcut. Zaten kampçılar genel olarak gölgelik alanlara yönlendiriliyor. Alanın ortası geniş bir çayırlık şeklinde, ancak oldukça güneş altı olduğundan pek çadır kurulacak gibi değil. Günübirlikçileri de hesaba katarsak çok yakınlarında olacağınızdan kendiniz de tercih etmeyeceksinizdir.

⇒ Çadır kurmak için bir de dere kenarında alanlar var. Dere yolu sonunda Tas Şelalesi’ne çıktığı ve günlük ziyaret edenler de fazla olduğu için gündüz bu alan biraz kalabalık olabilir.

3 adet Alman kurdu cinsi köpeğimiz mevcut 🙂 Gündüzleri varlıklarını çok hissetmeseniz de, akşam hava kararmaya başladıktan sonra görev bilinciyle takım halinde tüm alanı devriye gezmeye başlıyorlar. Köpek korkunuz varsa bile kamp alanındaki insanlara tamamen zararsızlar, aksine içerideki herkesi çılgınca koruma içgüdüsüne sahipler. Kamp boyunca eğlencemiz bu köpekler oldu diyebiliriz. İnanılmaz akıllı ve güzel hayvanlardı.

⇒ Alanın ortasında çok büyük üstü kapalı kamelyalar mevcut, eş dost akraba yüksek sayıda kişi ile organizasyon yapmak için ideal olabilir.

⇒ Görebildiğiniz gibi tam bir Kamp101 alanı, pek olmayan şey yok gibi. İlk kez kamp yapacaksanız ideal lokasyonlardan biri olabilir.

Tas Gölü Kamp Alanı’nda neler yok?

⊗ Herşeyden önce kampa gelirken bakir bir doğa beklentiniz varsa, burada yok. Daha çok ormanlık bir alan gibi değil de, çayırlık bir alan gibi. Bu sebeple müthiş manzaralara tanık olmuyorsunuz. Yeni yeni kamp alanı olarak işletilmeye başlanmış, esasen günübirlik piknikçilere hizmet eden bir yer gibi.

Havadar değil. Hatta havası basık diyebilirim. Yayla kamplarından sonra havası sizi açmayabilir. Yaz günü serinlemeye gitmek için ideal bir alan olduğunu söyleyemem. Ancak geceleri nispeten serinliyor.

Odun toplamak biraz zahmetli, alan çok büyük değil, bu sebeple odun bulmak biraz zor olabilir. Yanınızda getirmenizde fayda var.

Tas Gölü Kamp Alanı Tecrübemiz

Alana girdiğimizde ilk izlenimimiz burasının aslında bir kamp alanı değil de ortasında kocaman bir çayır olan bir piknik alanı olduğu 🙂

Bazen sosyal medyada abartılan yerler olur ve gittiğinizde bir kısım hüsran yaşarsınız ya, ona benzer bir duyguyu hissetmedik değil ilk etapta. Burayı bulan da ben olduğum için hiç sesimi çıkarmadan konuyu fazla uzatmadım 🙂 Çok fazla etkinlik düzenleniyor burada, yogadır, meditasyon kampıdır, toplu kamp etkinlikleridir. Belki toplu etkinlikler için uygun olabilir, çünkü imkanı fazla, ortasında oldukça geniş bir düzlük var. Tuvalet, restoran gibi hizmetler ayağınızın altında. Sabah çadırınızdan çıkıp çimenlerin üstünde yoga yapabilir, belki burada kalıp etraftaki bölgelerde trekking yapabilirsiniz evet. Ama bir geceliğine müthiş bir doğa beklentisiyle gelir misiniz, bence hayır.

Eğlenmedik mi kafa dinlemedik mi evet yeterince eğlenip yeterince kafayı dinledik. Kamp alanının bence en güzel tarafı bir kamp alanının daha fazla korunamayacak olması 🙂 Üç tane Alman kurdu köpeğin aman vermediği kamp alanında kafanız rahat uyuyabilirsiniz. Onun haricinde tam bir KAMP101 alanı. Çünkü neredeyse tüm imkanlar var ve çocuklarınızla gelecekseniz çok rahat top oynayıp koşturabileceği geniş bir düzlük alan var, ayrıca ana çayırın etrafında herhangi takılıp düşeceği bir kaya, üzerini ıslatabileceği bir su birikintisi bile yok 🙂 Tas Gölü işin neresinde derseniz bu çayırlık alanda biraz arkaya giderseniz ince bir dere ve bu derenin döküldüğü küçücük bir göl ve bu göle dökülen ben diyim 1 siz deyin 2 mt boyunda bir şelalecik var 🙂

Kamp girişindeki yetkili çok ilgili ve tüm kamp alanını size gezdiriyor. Genelde kampçıların tercih ettiği ağaçların altında oldukça sote ve herkesten ayrışan bir bölge var, burası vaha gibi ve kurtarıcı bir yer. Bu alan sayesinde oldukça huzurlu ve mutlu bir kamp yaptık diyebiliriz. Çünkü direk yayılıp kendi habitatımızı kurduk. Piknikçilerle hiç işimiz olmadı, sıcaktan kavrulmadık, tüm teşkilatı da rahatlıkla yaydık. Yanımızda bir kampçı daha olsa rahat edemezdik orası ayrı. Bu anlamda şanslı sayılırız. İmkan bu seviyede anlayacağınız. Bunların haricinde gece herkes el etek çekip gittiğinde her yerde olduğu gibi burada da inanılmaz bir karanlık çöküyor ve Alman kurtlarımız başlıyor devriye gezmeye, gelene geçene havlıyorlar. Sürekli yanımıza gelip yatıyor, kendini sevdiriyor, sizi koruyoruz imajını veriyorlar 🙂 Bu kampın bonusu kesinlikle bu üç şirin köpeğimiz oldu.

Bu sebeple bir daha ahaliyi toplarım gelir miyim dersem açık söyleyeyim pek tercih etmem, çünkü doğal zenginlik ve havadarlık açısından oldukça kısır bir mekan. Ama olur ya çocuklarla bir kamp yapmak isteriz, buradan daha korunaklı ve daha kolay bir kamp alanı bulamayacağımız da doğru.

Keyifli kamplar, doğayla kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s