UKRAYNA, YURTDIŞI SEYAHAT

Lviv Yeme İçme Rehberi

Lviv’e gitmeden önce internette biraz araştırma yapınca standart gezi rehberi yazılarının yanında bir de ayrı olarak paylaşılmış “Lviv yeme içme rehberi” yazılarını gördüğümde önce bir şaşırmıştım. Yurtdışına gittiğimde ilk ilgilendiğim şey elbette şehri keşfetmek, bir de aç kalmaktan hallice karnımı doyurabilmek olduğu için yeme içmeyle ilgili pek bir beklentim yoktu. Yanılmışım 🙂 O rehberlerin neden yazıldığını, Lviv’in yeme içme konusunda ne kadar zengin ve lezzetli bir mutfağının olduğunu, bizim damak zevkimize uygun yiyeceklerin ve vakit geçirmek için birebir samimi mekanların olduğunu gittiğimde anladım. Fiyatların İstanbul maliyetlerine yakın olması ise en büyük avantajlardan biri aynı zamanda.

Yeme içmeye başlamadan önce Lviv gezisi hakkında detaylı “Lviv Gezisine Dair Herşey – Lviv Gezi Notları” yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Lviv’de birçoğuna yürüyerek ulaştığım 4 günlük gezi rotasını içeren “Lviv Gezilecek Yerler – Lviv Gezi Rehberi” yazısına ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu yazıdaki başlıklara aşağıdaki kısayollardan da ulaşabilirsiniz:

Mekanlarda İngilizce Konuşuluyor mu? Ya da İngilizce Menü var mı?

Lviv’de karşılaşılan en zorlayıcı konulardan biri elbette alfabenin farklı olması konusu. Mekanları bulmakta bu açıdan bazen zorlanabiliyorsunuz, navigasyon sağolsun bu kısımda yardımcı oluyor. Yine de gitmeden Ukraynaca alfabeyi okumayı öğrenmek faydalı oluyor diyebilirim kesinlikle.

Onun dışında ise genel olarak mekanlarda şöyle bir durum söz konusu, görevliler ya çok az İngilizce konuşabiliyorlar ya da hiç İngilizce konuşamıyorlar. Bu sebeple menüden göstermek ya da istediğinizi tane tane söylemek durumunda kalabiliyorsunuz. Şu an iletişimdeki diğer bir sıkıntı da elbette maske kullanıyor oluşumuz, çünkü sözlü iletişimi destekleyen ağız okuma seçeneği de kalmamış oluyor.

Bu konuda imdada yetişen şey ise, pandemi sebebiyle yaygınlaşan QR kod okutarak ulaşabileceğiniz menüler. Hiçbir mekanda menü konusunda problem yaşamadım, tamamının QR kodlu menüsünde İngilizce seçeneği vardı.

Mekanlardaki Self-Service Konusu

Svit Kavy – Latin Cathedral Arkası – Lviv

Benim gittiğim mekanların bir kısmının dışarıda oturulan kısımları self-service olarak hizmet veriyordu. Yani dışarıda oturup, bekleyip bekleyip neden kimse gelip birşey sormuyor diye düşünebilirsiniz. Buna dikkat etmek gerekiyor. İçeriden siparişinizi verip sonrasında masanıza geçebilirsiniz. Bazı mekanların ise dış alanları tamamen hizmete kapalıydı, bunu da yine içeriye sormakta fayda var.

Mekanlardaki Pandemi Önlemleri

Svit Kavy ve Pravda Beer Theatre – Rynok Meydanı – Lviv

28 Ekim 2021 itibarıyla: Pandemi önlemi olarak sadece aşağıda bahsedeceğim Baczewski Restoran’da ateş ölçümü yapıldı. Onun dışında herhangi bir mekanda aşı sertifikası ya da ateş ölçümü sorulmadı.

Bunun dışında en kısıtlayıcı konu pandemi önlemi sebebiyle tüm cafe ve restoranların saat 23:00 itibarıyla kapanması idi. Eğer gece de dışarıdaki mekanlarda vakit geçirme düşünceniz varsa, bu konuya dikkat etmek gerekebilir.

Pandemi konusundaki önlemler sürekli değişebileceği için gideceğiniz ülkenin mevcut koşullarını araştırıp gitmekte fayda var.

Yeme İçme Mekan Önerileri

Konu yeme içme olunca elbette herkesin kendine göre tercihleri, en sevdiği mekanlar, yeme içme konusundaki favorileri farklılaşabiliyor. Bu açıdan bu yazıda yer vereceğim öneriler ve mekanlar kendi bakış açımdan değerlendirmelerim olacaktır 🙂

Yazıda yer verdiğim tüm mekanların Google Map üzerindeki lokasyonlarına bu link üzerinden erişebilirsiniz.

Svit Kavy

Lviv’de en çok nerede takıldın, ne yiyip ne içtin diye sorsalar aklıma gelecek ilk mekan Svit Kavy. Üçüncü nesil kahveci konseptine sahip olması değil buradaki tek etken elbette 🙂

Old Town’da iki farklı Svit Kavy var, menülerinin aynı olduğundan yola çıkarak ikisinin aynı kahveci zincirine ait olduğunu düşünüyorum. İlki ve en ünlü olanı direk Rynok Meydanı üzerinde olan. İkincisi ise Latin Cathedral’in hemen arkasında bulunan sıra sıra cafe’lerden bir tanesi. Her ikisine de birkaç kez gittiğim için yorumlarım her ikisini de kapsıyor.

Birincisi kahveleri gerçekten çok lezzetli, her yerde güzel filtre kahve bulmak kolay değil, genelde espresso türevi kahveler daha yaygın. Kahvaltıları açısından ise, benim gibi kahvaltı konusunda çok seçici kişiler için bile standart yemekler bulabilecekleri bir menüye sahip. Yurtdışına çıktım diye kruvasan-kahve yemek zorunda kalmadım en azından 🙂

Bir dinlenme molasında kahve-tatlı ya da bitki çayları içerek ısınmak için de değerlendirilebilecek bir mekan. Normalde de severek içtiğim ve Lviv’de bulmayı hiç ummadığım Rooibos Tea bile yapıyorlar örneğin 🙂 Yulaflı Kurabiye (Oaatmeal Cookie) de tam bir elf peksimeti 🙂

Örnek Fiyatlar (Fitre Kahve: 50-60 UAH, Kurabiyeler: 50-60 UAH, Kahvaltı: 100-120 UAH)

Atlas

İkinci favori mekanım hemen maydanda bulunan Atlas. Meydandaki mekanları çok turistik diye tercih etmeme yönüne gidebilirsiniz, ama konu Lviv olunca mekanlarda öyle çok da fiyat farklılıkları yok.

Atlas epey geniş bir menüye sahip. Sabah kahvaltısı, akşam yemeği, çay-kahve, ya da şarap-şampanya gibi her türlü seçenek mevcut. Ben ilk sabah havanın soğukluğuna dayanamayıp biraz ısınabilmek için kendimi Atlas’a atmıştım. İç mekanı ilk başta kasvetli gelebilir, ama otantik bir havayı seviyorsanız güzel bir tercih olacaktır. Hava güzel olduğunda dışarıda da oturabileceğiniz geniş bir alanı var.

Burayı Odessa şarapları ile hatırlıyorum, gerçekten oldukça başarılı. Onun dışında akşam yemeği için de, bir nevi mantıya benzeyen kurtarıcı yemek Varenyky’den yana tercihimi kullandım. Patatesli olur peynirli olur, Varenky candır, risksizdir 🙂 Vejeteryanların da rahatlıkla tercih edebileceği bir yemek olur kendisi.

Örnek Fiyatlar (Latte: 60 UAH, Ukrayna Şarap Kadeh: 60-100 UAH, Borsch Çorbası: 95 UAH, Varenyky: 85 UAH)

Champagneria

Geldik Champagneria’ya. Birçok yazıda ve sosyal medyada bu mekan için tavsiyeleri okumuştum, epey havalı resimler de havalar da uçuşuyordu. Abartılıyor mu acaba diye de düşündüm, ama abartılmıyormuş. Benim de en sevdiğim mekanlar arasına girdi kendisi, şampanyaları gerçekten de çok başarılı 🙂 Yanına da yöresel bir pide türü diyebileceğim Khachapuri sipariş etmek adetten. Yine epey risksiz ve lezzetli bir yemek kendisi. Yumurtalı peynirli açık pide diyeyim, ama bir tanesi en az iki kişilik bence, porsiyonlar biraz büyükçe. Yalnız İngilizce konuşamama durumu burada da söz konusu, içecek menüsü de epey genişçe olduğundan yorumlara bakarak karar vermek gerekiyor, mekandan pek öneri alamıyorsunuz 🙂

Örnek Fiyatlar (Kadeh Artemivske şampanya + Khachapuri: 320 UAH)

Lviv Coffee Mining Manufacture

Lviv’in ünlü ve ününü hak eden Napolyon pastası 🙂

Burası da oldukça ünlü ve turistik bir kahveci. Ama yine turistik diye elememek gereken, eğer Lviv’e geldiyseniz mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden de bir tanesi. Napolyon pastası en ünlü yiyeceği ve evet gayet lezzetli 🙂 Hemen girişte öncelikle hediyelik eşyaların ve kapalı kahvelerin satıldığı bir alandan sonra restoran alanına geçebiliyorsunuz. Hediyelik eşya kısmında kahveseverlerin mutlaka ilgisini çekecek, fincalarla dolu raflar, kahveler ve french press’ler mevcut. Rengarenk raflar arasında insanın bir içi açılıyor. Rynok meydanı etrafındaki hediyelik eşya dükkanlarında aynı fincanlar için fiyatların bir tık daha az olduğunu belirtebilirim.

Aşağıya indiğinizde ise Lviv hakkında sıklıkla bahsedilen alevli kahve servis edilen kahve müzesi tadında bir alanı mevcut. Ben aksiyon olsun diye bir inip gezdim, ama pandemi sonrası kapalı alanlarda çok da kalamadığımdan mıdır nedir, bana epey kasvetli, karanlık ve klastrofobik geldi, koşarak üst kattaki ana restorana attım kendimi 🙂 Kahvemi içip, Napolyon pastamı yedim, gezmeye devam ettim 🙂

Örnek Fiyatlar (Kahve: 40-75 UAH, Napolyon Pastası:97 AH)

Baczewski Restaurant

Kendisi bruch’larıyla ünlü olsa da ben akşam yemeği için Baczewski restoranı tercih etmiştim. Kalabalık gidilen seyahatlerde brunch daha iyi bir seçenek olabilir, ancak rezervasyon yaptırmak gerekebilir.

İçerisi gerçekten ambiyans olarak çok tatlı, samimi bir yer. Yiyecek, içecek menüsü de oldukça geniş. Damak zevkinize uygun birşeyler mutlaka bulabilirsiniz.

Rynok Meydanı’na oldukça yakın, meydana çıkan bir sokak olan Shevska sokağı üzerinde bulunuyor. Akşamları genelde önünde sokak sanatçılarının müzik yaptığını da ekleyebilirim. Hatta benim de ilk olarak önünde toplanan ve müzik dinleyen kalabalık sayesinde farkettiğim bir mekandır kendisi.

Hem kahvaltı ve hem de akşam yemeği için tercih edilebilecek, meydana oldukça yakın, menüsü geniş, ortamı güzel bir restoran diyebilirim özetle 🙂

Not: Yazdığım bu mekanların arasında tek ateş ölçümü yapan, ve acaba yer bulabilecek miyim dediğim yer burası oldu.

Örnek Fiyatlar (Varenyky: 95 UAH, Borsch Çorbası: 80 UAH)

Pravda Beer Theatre

Pravda, Lviv’in lokal bira üzerine en ünlü mekanı, yine direk Rynok Meydanı üzerinde bulunuyor. Birçok farklı bira çeşidi ve bira üzerine hediyelik eşyalar satan bir konsepti var.

Burası da anladığım kadarıyla pandemi sebebiyle erken kapanmanın etkisi altında kalmış bir mekan. Çünkü canlı müzik yapılan ve ana teması bira olan bir yerin 23:00’de kapanması pek olası değil gibi.

Normalde canlı müzik yapıldığı ve üç katlı olan mekanın ortası tiyatroya benzer şekilde yukarı kadar boş olduğundan her katından izlenebiliğini okumuştum, ancak bana denk gelmediği için yorumlayamıyorum. Bunun dışında, dışarısında da vakit geçiren oldukça fazla insan olduğundan Rynok Meydanı’nın en kalabalık noktası olduğunu söyleyebilirim.

Lviv’deki farklı cafe-bar-restoranlarda da Pravda markasıyla satılan lokal biralar menülerde mevcut.

Örnek Fiyatlar (Bira: 50-80 UAH)

Cukor

Lviv Old Town içinde Cukor Black ve Cukor Red olmak üzere iki farklı Cukor bulunuyor. Ukraynaca anlamı ise “Şeker” 🙂 Kahvaltı ve kahveleriyle ünlü olan Cukor’lardan ben de Black olanında kahvaltı yaptım. Ama şehre indiğim ilk günün verdiği alışamama hissinden mi, illa dışarıda oturacağım inadımla aşırı üşümekten mi, kahvaltı menüleri arasında seçim yapmakta zorlandığımdan mı ya da tekrar uğrayıp ikinci kez şans vermeye fırsatım olmadığından mıdır nedir, Svit Kavy>Cukor diyerek sonraki kahvaltılarımda hep Svit Kavy’yi tercih ettim. Cukor’un da oldukça fanları olduğunu okuduğumdan, bir daha gidecek olursam tekrar şans vermeyi düşünüyorum kendisine 🙂

Örnek Fiyatlar: (Kahvaltı: 110-240 UAH, Kahve: 45-65 UAH)

Dominikanes (Lviv Candles Manufactory)

Dominikanes esasen Lviv Candle Manufactory olarak geçen yerin yemek hizmeti veren cafe kısmı. Lviv’deki en ünlü katedrallerden biri olan Dominican Church’ün bulunduğu meydanda hizmet veriyor. Güneşli bir günde bahçesinde oturmak oldukça keyifli, genelde kahve ve tatlı konsepti var. Burayı ilginç kılan özellik ise ikinci katının mum satışı yapıyor olması. Rengarenk ve farklı çeşitlerde birçok mum bulabileceğiniz bir yer olması sebebiyle, hediyelik seçeneği ya da hatıra kalması için alışveriş yapabilirsiniz.

Buranın da self-service olduğu ve İngilizce konusunda zorlanabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Örnek Fiyatlar (Kahve: 40-60 UAH, Tatlı: 55-75 UAH)

Piana Vyshnia

Vyshnia ya da bildiğimiz şekliyle Vişne 🙂 Evet burası vişne likörleri ile ünlü. Rynok Meydanı’nda ve Krakivska caddesinde olmak üzere birbirine oldukça yakın iki farklı şubesi var, gel-al konseptinde çalışıyor. Deneme olarak 100ml’lik likörlerinden içip karar verebilirsiniz, herkesin damak zevkine hitap etmeyebilir. Örneğin bana biraz fazla tatlı geldi, Lviv’e tekrar gidecek olsam öncelikli tercihim vişne likörü yerine Odessa şarabı ya da lokal şampanyalar olur diye düşünüyorum 🙂 Ama elbette Lviv’e gelmişken mutlaka denenmesi gereken lokal lezzetlerden bir tanesi kendisi.

Krakivska caddesindeki şubesinde bana denk gelen görevlilerin Lviv’de gördüğüm en iyi İngilizce konuşan ve içecek seçiminde yardımcı olan kişiler olduğunu ekleyebilirim 🙂

Örnek Fiyatlar ( 100 ml vişne likörü: 42 UAH)

Dzyga Art Center

Dzyga cafe aslında Virmenska caddesi üzerindeki Dyzga sanat galerisini de kapsayan bir oluşumun bar hizmeti veren kısmı. Virmenska Caddesi üzerinde bir çıkmaz sokakta yer alan bu bara gidiş yolunuz üzerinde de sanat kokusunu alarak ilerliyorsunuz. Caddenin bohem havasını tatmak için uğranılabilecek bir nokta.

Örnek Fiyatlar (Kahve: 40-60 UAH, Bira tabağı: 150 UAH, Bira: 55 UAH)

Druzi Cafe & Bar

Druzi Cafe&Bar da merak ettiğim ve not aldığım mekanlardan biriydi. Öyle fevkalade bir tarafı ya da aşırı orijinal bir yönüne rastladım diyemeyeceğim. Standart bir cafe gibi geldi bana, ama menüsü oldukça geniş, ne ararsanız var gibi.

Elbette gezerken dinlenmek için uğranabilecek bir yer olarak değerlendirilebilir. Masalarda priz olduğu için telefon şarj etmeye yaradı benim için örneğin 🙂 Dream Hostel’in bulunduğu binada olmasından mütevellit hostelde kalan misafirlerin ilk tercihi olabilecek bir mekan, aynı zamanda hostel misafirlerine indirimi olduğunu da okumuştum.

Örnek Fiyatlar (Latte: 55 UAH, Burger: 190 UAH)

Urban Coffee

Urban Coffee tamamen gel-al servis çalışan bir kahveci, herhangi bir şekilde oturabileceğiniz bir yer değil. Ben Ivan Franko parkına yayılıp, kahve içmek için yakında kahve alabileceğim neresi var diye bakınırken kendisine rastladım. Gel-al servisinde başarılı ve fiyatları uygun bir kahveci olduğunu söyleyebilirim.

Örnek Fiyatlar (Kahve: 35 UAH)

Daha Başka Neler Var?

Lviv’de tahminimden daha fazla yeme içme mekanı olduğu ve hemen hemen hepsi de oldukça başarılı olduğu için elbette not aldığım her yere gidemedim 🙂 En azından belki siz uğrayabilirsiniz diye onları da yazayım, birkaç kez önünden geçtiğim ancak tecrübe edemediğim mekanlar olduğunu tekrar belirtmek isterim.

Kabinet, oldukça şık görünen, tatlı için tercih edilebilecek bir mekan. Buraya gidemediğime epey yanıyorum 🙂

Black Honey, Lviv’in en ünlü zincir kahvecilerinden. Birkaç farklı şubesi bulunuyor.

Lviv Handmade Chocolate, Lviv’e gidip buraya gitmediğime kimseyi inandıramayacağım ve kendim de inanamadığım yerdir galiba 🙂 Nedense buraya gitmeye sıra getiremedim, son dönemlerde tatlıyla araya koyduğum mesafenin bu ihmale sebep olduğunu düşünüyorum kendimce 🙂

Na Bambetli, Rynok Meydanı’na çıkan bir pasaj üzerinde bulunuyor. Pasajın genel olarak bohem bir havası var. Burası da genel olarak kahve-tatlı konseptine sahip bir cafe.

Virmenka, Virmenska caddesi üzerindeki hoş bir cafe. Dışa alanı da oturmak için oldukça ideal. Birçok kez önünden geçmeme rağmen, açık alanında keyif yapmak isteyip de, hava çok soğuk olduğundan sonra uğrarım deyip bir türlü uğrayamadığım mekandır kendisi 🙂

Delicateka, hamburger sevdalıların koşarak gideceği bir mekan gibi geldi bana burası. Yine gidemediklerim arasında.

Mons Pius, steak ve burgerleri ile ünlü bir restoran. Ermeni Katedral’ine yakın olması sebebiyle de tarih kokan bir bölgede bulunuyor.

House of Legends, restoranından daha ziyade çatısı ile ünlü olduğunu anladığım bir yermiş, ancak maalesef Aralık 2020 itibarıyla kapanmış. Para atıp dilekte bulunabileceğiniz bir heykel, ünlü bohem bir araba vs. olan bir mekan imiş kendisi. Artık görebilenler hatıralarında saklayacaklar bu mekanı.

Keyifli seyahatler!

“Lviv Yeme İçme Rehberi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s