KLASİKLER, KİTAP, ROMAN

FARELER VE İNSANLAR – JOHN STEINBECK

  • Yazar: John Steinbeck
  • Sayfa: 126
  • Yayınlandığı Yıl: 1937
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık
  • Özgün Adı: Of Mice and Men
  • Mekan: Salinas/California/ABD

Ahh Lennie!.. Masumluğun, çocuksuluğun ve tertemiz bir kalbin timsali olan Lennie..

Yüreğinize bir ağırlık, gözlerinize yanma ve boğazınıza bir yumru oturmadan bitiremeyeceğiniz bir kitap Fareler ve İnsanlar.

Şimdi nehrin karşı kıyısına bak Lennie, böylece ben anlatırken sen de orada görebilirsin anlattıklarımı. – Sy.123

Yazarın hayat hikayesini okuduğunuzda California’nın Salinas kentinde doğan John Steinbeck, çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca okuldan kalan vakitlerinde Salinas Vadisi’ndeki çifliklerde çalışmış ve oldukça etkilenmiş olacak ki eserlerinin çoğunda da mekan olarak burayı seçmiş. Fareler ve İnsanlar kitabı da benzer şekilde Salinas Nehri kıyısında başlıyor ve burada tanışıyoruz iki yoldaş olan Lennie ve George ile..

Birbirlerine pek de benzemeyen ancak birlikte seyahat eden, iki mevsimlik tarım işçisi George ve Lennie’nin sıradışı arkadaşlığı üzerinden kurgulanan kitapta Steinbeck, dönemin birçok toplumsal kaygısını da bu kurgu içinde bizlere sunmuş aslında.

Bizim gibiler, çiftlikte çalışan erkekler yeryüzündeki en yalnız erkeklerdir. Onların aileleri yoktur. Kendilerini hiçbir yere ait hissetmezler. Bir çiftliğe gelir, çalışır, biraz para kazanırlar, sonra kasabaya gidip kazandıklarını birkça saat içinde harcarlar, bir de bakarsın tekrar yola düşmüşler başka bir çiftliğin kapısını çalmak için. Hayattan hiçbir beklentileri yoktur onların. – Sy.20

Küçük bir toprak alıp oraya yerleşmenin, orada bir ev satın alıp kendi çiftliklerini kurmanın hayali mutlu eder ikisini de, en çok da Lennie’yi.. George her ne kadar şikayet eder gibi görünse de, memnundur yalnız seyahat etmediği için, Lennie ona emanettir ve hep korur onu.

Artık pek birlikte yolculuk eden olmuyor. Neden bilmiyorum ama. Belki de bu kahrolası dünyada herkes birbirinden korkmaya başladı. – Sy.44

Kurdukları hayallerler ile para kazanmak için geldikleri bir diğer çiftlikte başlar hikayeleri ve oradaki yeni karakterler karışır hayatımıza. Siyahi bir seyis olan Crooks’un ırkçılık sebebiyle maruz kaldığı iç acıtan yalnızlık ve dışlanmışlığı olsun, işçilik yaparken kötürüm kalan Candy’nin gelecek kaygısı olsun, zamanın işçi sınıfı toplumunda oldukça hayatın içinden ve “gerçek” hissettiren bu olaylar üzerinde düşünmeye ve “hissetmeye” yönlendirir bizi yazar.

Hele bir de Lennie var ki, asla kıyamacağınız, bedenen herkesten güçlü ama kalben küçücük bir çocuk olarak kalmış bir karakter.. Bana biraz GoT’daki Hodor’u anımsattı nedense 🙂

“İyi biri o,” dedi Slim. “İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur.” – Sy.51

Vapurda okuduğum kitabımı gören karşı banktaki ilgili birisi dayanamayıp sordu bana, “Filmi de çok güzel, izlediniz mi?” 🙂 Filmini henüz izlemediğimi söyleyince, kendisi de kitabını okumadığını ancak filmden çok etkilendiğini bu sebeple kitabı da mutlaka okumak istediğini söyledi. İzin isteyerek kitabımın kapağının fotoğrafını çekti ve erkek arkadaşıyla İngilizce sohbet etmeye, sohbetinde de kitaptan bahsetmeye devam etti 🙂 Kitap okuyan insanların naifliği bir kez daha mutlu etti beni ve döndüm kitabıma..

Sonu gerçekten çok etkileyici olan kitabı bitirdikten sonra bir süre etkisinden çıkamadım, George’un fedakarlığı ve yürek sızlatan hali, herkesi sarsacak cinsten.

“Hadi nasıl yaşayacağımızı anlatsana yine” dedi Lennie…

Yazarın Gazap Üzümleri’ni çok önceleri lisedeyken okumuştum, Fareler ve İnsanlar da aynı şekilde kitaplığınızda mutlaka olması gereken bir kitap. Asla pişman olmayacağınız ve iyi ki okudum diyeceğiniz bir eser.

Keyifli okumalar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s