ALMANYA, YURTDIŞI SEYAHAT

Bavyerada Doğaya Doyacağınız Bir Rota! – Berchtesgaden, Königssee ve Jenner

Münih merkezli Bavyera gezimizin en çok akılda kalan rotası kesin ve kesin Berchtesgaden ve Königssee rotası olmuştur. Etrafa sürekli “ama çook güzeel” diyerek baktığımız, iliklerimize kadar doğaya doyduğumuz, Jenner üzerinden paraşütlerini dünyanın en kolay şeyiymiş gibi dağın tepesine kadar taşıyıp oradan bir kuş misali kendilerini boşluğa bırakanlar yamaç paraşütçülerine hem özenip hem hayret ettiğimiz, bir dolu aktivite olağanı sağlayan bu lokasyonda yürüyen insanları gördüğümüzde yüzlerindeki mutluluk ve huzuru hissettiğimiz diğer gezilerimizden çok daha farklı bir tecrübe oldu bizim için bu Bavyera rotası.

Münih-Füssen-Salzburg şeklinde devam ettiğimiz rotamızın dördüncü gününde Salzburg üzerinden geçtiğimiz bu lokasyonda çok daha aklımızda kalan ciddi bir macera da yaşadık ama onu daha sonra anlatacağım:)

Alplerin eteğindeki bu Alman kasabasında kendinizi Heidi gibi hissedebilir, ve hatta iyi bir çocuk olursanız Milka ineklerini bile görebilirsiniz:)

Berchtesgaden ve Königssee Genel Bilgiler:

Bu bölge Almanya’nın da Bavyera’nın da aslında en güneydoğu ucu, Avusturya sınırında yer alıyor. Berchtesgaden kocaman bir milli park olan Berchtesgaden Ulusal Parkı‘na, harika bir coğrafyaya sahip Königssee (Kral Gölü)’ye ve 1800 metre yüksekliğe teleferikle çıkabileceğiniz Jenner gibi lokasyonlara günübirlik ulaşabileceğiniz bir yerde. Ayrıca şehrin kendisi de küçük bir Alman kasabası tarzında mimariye sahip olduğundan, Berchtesgaden şehir merkezi de gayet gezilesi.

Çevresinde bir dolu aktivite imkanı olduğundan merkez olarak Berchesgaden’i seçip dilerseniz bir hafta bile yapacak aktivite bulabilirsiniz kendinize. Biz burada sadece bir gece kalabildiğimize sonradan çok hayıflandık örneğin.

Berchtesgaden’de oldukça fazla konaklama imkanı da bulunuyor, ayrıca tren ile de ulaşım mümkün. Bu açıdan da merkez olarak bu şirin kasabayı seçmek mantıklı olabilir.

Berchtesgaden’e 5 km uzaklıkta bulunan ve Berchtesgaden Ulusal Parkı içerisinde yer alan Königssee ise Almanya’nın en berrak suyuna sahip ve en yüksek gölü olarak biliniyor, gölün rengi ve sunduğu manzaralar muazzam. Königsee’ye ulaştığınız noktada tekneler ile gölde gezinti yapabileceğiniz bir iskeleyle karşılaşıyorsunuz, biraz ileride ise Jennerbahn olarak adlandırılan ve 1800 metre yükseklikteki Jenner bölgesine çıkabileceğiniz bir teleferik de bulunuyor.

Berchtesgaden ve Königssee’ye Nasıl Giderim?

Berchtesgaden’e trenle, otobüsle ya da özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Nereden geldiğinize bağlı olarak değişir tabii bu seçenekler. Biz özel araçla gitmediğimiz bu gezide Berchtesgaden’e Salzburg üzerinden otobüsle gelip, dönüşte ise Münih’e gitmek üzere tren seçeneğini kullandık.

Berchtesgaden Salzburg’a oldukça yakın mesafede bulunan bir Alman kasabası, yerel otobüsle yaklaşık 45 dakika gibi bir zamanda ulaşabiliyorsunuz.

Königssee’ye ise yine Berchtesgaden üzerinden yerel bir otobüsle ulaşılıyor, mesafe kısa olduğundan yaklaşık 10-15 dk içinde Königssee’ye varıyorsunuz. Dönüş için de aynı otobüsleri kullanabilirsiniz (biz kullanamadık, sebebini anlatacağım:))

Biz bu rotayı Salzburg sonrasına aldığımız için Salzburg’dan sabah otobüsüyle Berchtesgaden’e gelerek, hızlıca otelimize yerleşip, sonrasında hemen şehir meydanından kalkan diğer bir yerel otobüsle kendimizi Königssee’de bulduk:)

Dönüşte ise Berchtesgaden üzerinden trenle Münih’e döndük, oldukça güzel bir tren istasyonu da bulunan şehirde farklı lokasyonlara trenle ulaşım mümkün.

Özetleyecek olursak;

Salzburg – Berchtesgaden arası 840 numaralı yerel otobüsle

Berchtesgaden – Königssee arası 841 numaralı yerel otobüsle

Berchtesgaden – Münih arası trenle ulaşabilirsiniz

Tren saatleri için: https://www.bahn.com/en/view/index.shtml

Gezi rotanıza bağlı olarak bu seyahatlerde günlük olarak alabileceğiniz Bayern Ticket‘i da kullanabilirsiniz.

Berchtesgaden’de Nerede Kalabilirim?

Berchtesgaden Bavyera havasına sonuna kadar hissedebileceğiniz bir kasaba. Biz gittiğimizde gördük ki guesthouse’lar oldukça yaygın. Biz ünlü bir lokal otel tutmuştuk ama bu şirin misafir evlerine çok özendik, tekrar gidecek olsam galiba misafir evi araştırırım.

Ama bizim uzunca bir gün ve epey macera sonunda iyi bir otelde gece konaklamamız hayrımıza oldu diyebilirim. Bu anlamda otelimiz oldukça güzeldi.

Berchtesgaden nehrinin hemen kenarında çok güzel bir manzarada bulunan ve oldukça merkezi bir noktada olan Hotel Grünberger‘i aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

www.booking.com/Hotel-Grünberger

Eğer Königssee’de daha çok vakit geçiririm ve kalmak isterim derseniz burada da önünden geçtiğimiz birçok misafir evi bulunuyordu, yapacağınız aktivitelere göre kalacağınız lokasyonları belirleyebilirsiniz.

Berchtesgaden ve Königssee Yapılacak Aktiviteler

Tabii ki bol bol yürüyüş, ve yine yeni yeniden yürüyüş:) Ama on numara manzaralar eşliğinde ve bol oksijen depolayarak.

Şunu baştan belirtmek gerekir ki gideceğiniz yerler bol bol doğa ve yürüyüş içeriyor, ona göre giyinmenizi tavsiye ederim. Su geçirmeyecek doğa yürüyüşü ayakkabısı, yağmurluk vs. gibi ihtiyaçlar mutlaka olmalı.

Diğer önemli konu ise gezmeye başlamadan önce küçük çaplı bir alışveriş yapmak gerektiği. Biz bu rotaya başlamadan önce sabah Berchtesgaden’de lokal bir markete uğrayarak neredeyse bir çanta dolusu aperatif ve atıştırmalık yiyecekler almıştık. Matara taşımıyorsanız mutlaka su da almalısınız. (Mahrumiyet noktalarına ulaştığınızda hemen bir sandwich çıkarıp yemek, kurumuş boğazınızı ıslatmak isteyeceksiniz:))

Königssee Orman Yolu Yürüyüşü

Königssee’ye indiğiniz anda zaten gölün kendisine ve rengine aşık oluyorsunuz, ve dahasını sizin beklediğini bilmiyorsunuz. Manzara tepeden çok daha güzel tabii ki:) Königsee’de en çok yapılan aktivitelerden biri tekne turu olsa da orman içindeki yürüyüşten biz çok keyif aldık.

Otobüsten indiğiniz anda teknelerin kalktığı iskelede kendinizi buluyorsunuz. Burası aslında Königssee’nin de merkezi. Hediyelik eşya alabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz dükkanlar bulunuyor.

Gölün hemen solundaki yolu takip ederseniz gölün etrafını dolaşan orman içi yola çıkıyorsunuz ve başlıyorsunuz dere tepe tırmanmaya. Yürüyüş yolu oldukça güzel bir şekilde düzenlenmiş durumda ve zorlukla karşılaşmadan ve bol bol seyir teraslarından geçerek yürüyüş yapabiliyorsunuz. Kafanızı çevirip her gölü gördüğünüz manzara da “bu manzara daha güzel” “hayır bu seferki daha güzel” diyerek ilerlemek tabii ki oldukça keyifli:)

Bizim aklımıza kazınan seyahat anılarımızdan biri de bu göl çevresindeki yürüyüş oldu, insanın tekrar tekrar gidesi gezesi geliyor.

Maalesef gölün etrafını tam bir tur dönemedik, çünkü belirli bir yerden sonra patika yol tamamen bitti ve gölün içine girip çıkarak, ve oldukça kaygan zeminde ekipmanla ilerlemek gerekiyordu. Biz de aynı yoldan başlangıç noktamıza geri döndük. Maceracı bir aile bu şartlara pek aldırmadan devam etti tam önümüzden, ki tam bir kıskanma meselesidir kendisi:)

Königssee Feribot Gezisi veya Sandal Kiralama

Königssee meydanında otobüsten indiğiniz noktada çılgınca bir sırası olan feribot turları var, biz beklemeyi pek sevmeyen bir aileyiz, tabii ki o sıraya girmedik. Belki burada farklıdır ancak elli turistle kıyıdan bir şey göreyim diye bakındığım hınca hınç tekne turlarından pek hoşlanmıyorum galiba. Birkaç tecrübeden sonra bu olayı tamamen bıraktım ama bir yerde canım tekrar çok çeker onu bilemem. Ama tabii ki yapılacak aktiviteler arasında yer alıyor, sakin bir zamana denk gelirseniz neden olmasın;) Bu turlar St. Barholoma ve Salet‘de sırasıyla duruyorlar, bu teknelere binmediğimiz için bu noktaları göremediğimize yanarım sadece, o yüzden sizin fırsatınız olursa aklınızda olsun.

Bir de sandalların olduğu bir bir kısım var, sandal da kiralanabiliyor. Row-boat rental olarak geçiyor ve saatlik kiralanabiliyor. Eğer gölü kendiniz keşfetmek isterseniz sandallarıyla açılan birçok turist gördük:) Oldukça da özgür ve keyifli görünüyordu, ancak çocuğumuz o sırada küçük olduğu için cesaret edemedik. Tekrar gitsek ilk yapacağımız aktivite olabilir kendisi.

Nitekim iki aktiviteyi de yapmamış olsak da Königssee’deki en çok yapılan aktiviteler arasında olduğundan bahsetmeden geçmek olmazdı:)

JennerBahn

Geldik can alıcı kısma, Jennerbahn! Öncelikle ve kesinlikle öncelikle söylemeliyim ki son dönüş teleferik saatini mutlaka kontrol edin! Bizim gittiğimiz dönem 16:30’da idi ve acı bir tecrübeyle bunu öğrendik:)

Şimdi gelelim hikayemize.. Königssee etrafında turlayıp mis gibi manzaraları içinize çektikten sonra doğaya hala doyamadıysanız biraz daha tepeye çıkıp doymanız için hemen feribot iskelesinin biraz yukarısına yürüdüğünüzde Jennerbahn teleferiğine biniş noktası ile karşılaşıyorsunuz.

Bu teleferik iki durak noktası olan ve 1200 ve 1800 metrelerde durarak 1800 metredeki Jenner noktasına sizi götürüyor. Jenner tepesinde manzarayı izleyebileceğiniz bir seyir terası da var, ve manzara fotoğraflara sığmayacak kadar güzel.

Sadece teleferiğe binmek bile oldukça eğlenceli, en tepeye çıkana kadar arada doğal oluşumlu küçük bir göl de görebiliyorsunuz. Kendisini aramızda nam-ı değer kraker gölü olarak adlandırdığımız göldür:)

Königssee’ye kadar gelmişken mutlaka yapılması gereken aktiviteler arasında olduğunu düşünüyorum. Bu bölge inanılmaz bir trekking bölgesi, teleferikle inilip çıkılan bu tepeyi yürüyerek keşfeden birçok doğa tutkunu olduğunu da bizzat görerek tecrübe ettik.

Bu bölgedeki trekking rotalarının en güzel özelliği kaybolma ihtimalinizin olmaması, her yer tabelalarla işaretlenmiş ve km/süre şeklinde de yönlendirmeler içeriyor. Bölgeyi biraz daha araştırıp sadece trekking yapmaya bile gelinir gibi düşüncelere oldukça fazla kapıldık gezi sırasında.

En tepede ise bir restoran bulunuyor ve dilerseniz burada bir şeyler atıştırabiliyorsunuz.

Peki ya bizim maceramız, 1800 mt’de mahsur kalışımız…

Dağın en yüksek noktası olan bu 1800 mt’de inanılmaz güzel panaromik manzaralar eşliğinde kendinizden geçiyorsunuz. Buraya kadar herşey güzel. Bu noktadan sonra ise işler bizim açımızdan biraz karışmaya başlıyor:)

Eşimin maceracı ruhuna uyarak 1200 mt’ye kadar yürüyüp, teleferiğe oradan binelim diyor ve başlıyoruz yürümeye. Yolu biraz aşağıya doğru ilerlediğimizde gördüğümüz manzara daha da bambaşka, yamaç paraşütçüleri sırayla atlıyorlar dağdan aşağıya:) Burada dinlenip devam ediyoruz, ancak bir süre sonra oğlumun gözlüğünü yere bırakıp unuttuğunu fark ediyoruz. 1200 mt’ye kadar inmenin de o kadar kolay olmayacağını da anlamış olarak, neyse zorlamayalım en iyisi diyoruz:) Gözlüğü de bulmayı umup indiğimiz yoldan geri dönerek yokuş yukarı dönüş yoluna geçiyoruz.. Paraşütçüler ve gözlük olduğu yerde duruyorlar, ohh diyoruz ne güzel:)

Mecburen dönüş yoluna geçtiğimiz için, teleferiğe yine 1800 mt’den binmek üzere en tepeye kadar geri yürüyoruz. O sırada teleferik vatmanı olan amcamız bütün cool’luğuyla son teleferiğe binerek aşağı inmeye başlıyor! Koşa koşa istasyona varıyoruz ve acı gerçekler! Son teleferik 16:30’da olduğundan hiçbir ulaşımın olmadığı 1800 mt’de mahsur kalıyoruz! Aynı bizim gibi mahsur kalmış 5-6 kişilik bir grup İspanyol genç de var, restoran kapanmış, sıfır ulaşımın olduğu bir yerde ne yapacağımızı bilemez şekilde birbirimize bakıyoruz:) O gençlerin akıbetini sonradan çok merak ettik:)

Bundan sonrası yaklaşık 2,5-3 saatlik tedirginlik içinde yokuş aşağı bir yürüyüş, ayaklarımızın titreyene kadar durmaksızın yol bulma çabamız, köylü amcalara Königsee’ye gitmek istiyoruz diye yol soruşumuz, Milkavari inekler ve Heidi köylerinden geçerek medeniyete ulaşma çabamız. Asfalt bir yola ilk kez indiğimizde yolu öpmek isteyişimiz ve yolun sonunda ilk kez bir restoran buluşumuz. Bu sırada hava kararacak ve ormanda kalacağız korkumuz en azından geçmiş:) Restoranın önünde bir otobüs durağı levhası gördüğümüz için ümitleniyoruz ancak öğreniyoruz ki, buradan da hiç bir vasıta geçmiyor, son yıkılışımız. Bunun üzerine tek çare olan otostop yapmamız(aksi halde 2 saat daha yürümemiz gerekecek), 4. arabanın durarak bizi alıp otelimizin kapısına kadar götürme insanlığında bulunması(her zaman duacınızım) ve otele kavuşunca ağlamak istememizle ve kendimizi otelin serin havuzuna bırakıp derin bir oh çekmemizle sonuçlanıyor:)

Bunca maceraya, yürüyüşe, yorgunluğa rağmen, unutamayacağımız, gülümseyerek anlatacağımız bir anı oldu bizim için Königsee ve Jenner anıları. Bir sonrakinde teleferiğe binerken son saatlerin ne zaman olduğuna dikkat etmeyi, sorgulamayı öğrendik tabii bir de:) 1800mt’den aşağı endişe içinde yol bulmaya çalışırken yürürken rastladığımız yaşlı bir çifte Königsee meydanına buradan mı gideceğimiz diye sorduğumuzda bize “This is Much longer!” diyerek bizi uzun yoldan kurtarıp kestirme yolu tarif eden Much Longer amcaya, yolun yarısında artık takatimiz tamamen bitmişken bizi arabasına misafir edip ön koltukta her karşıdan araba geldiğinde ve her dönemeçte panik olup önde kendi dilinde”ay, ay, ayy” layan Panik Teyze’ye sonsuz şükranlarımızı bir borç biliriz! 🙂

Berchtesgaden Şehir Merkezi

Königsee’ye tam bir gününüzü ayırdığınızı varsayarsak, Berchtesgaden Şehir Merkezi için de en az birkaç saatinizi ayırarak gezmenizi tavsiye ediyorum. Klasik Bavyera stilindeki bir kasaba olan Berchtesgaden, inanılmaz huzurlu bir rota. Biz sadece otele yerleşmek ve marketten alışveriş yapmak gibi günlük aktivitelerimizi yaparken şehrin havasını soluyabildik, ancak Königsee dönüşüne bıraktığımız Berchtesgaden Şehir Merkezi gezimizi, malum maceramız sonunda vakit kalmadığı için yapamadık. Tekrar bu rotaya gidebilirsek, bu şehirde çok daha uzun kalıp, her gün farklı bir aktiviteye katılmak, bu sefer hazırlıklı olarak o yürüyüş rotalarında yürümek istedik, çok istedik:) Şehir Merkezini de uzun uzuun yazmak isterdim ancak kısmet değilmiş:)

Son Olarak…

Königssee, anlatması zor, yaşaması ise harika bir deneyim oldu bizim için. Böylesine doğa içinde olmak, gölün etrafındaki yürüyüş parkurunda gidebildiğimiz noktaya kadar gidip her bir noktadan doğal çerçeveler içinde sanki cennetten bir manzara sunan gölü yorulmadan fotoğraflamak, her bir karesini içimize çekmek inanılmaz güzel anılar bıraktı bize.

Girdiğimiz onca maceraya, yorgunluğa ve hatta yer yer korku ve tedirginliğe rağmen bu seyahat aklımızda hep en eğlenceli anılarımızdan biri olarak kalmıştır:) Yaşarken zor olan ama anlatacak bir şeyi olan maceraperestler gibi kendimizi hissettiren bir lokasyondur hep gözümüzde:)

Sizlere de keyifli gezmeler ve dikkatli seyahatler:)

“Bavyerada Doğaya Doyacağınız Bir Rota! – Berchtesgaden, Königssee ve Jenner” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s