ALMANYA, YURTDIŞI SEYAHAT

Bavyera Bölgesi Rota Tavsiyesi – Yeşilliklere Doyamayacaksınız!

Temel amaç yurtdışına gitmek, tamam burası cepte ama akılda hiçbir yer yokken nereye gitsem diye düşünmek, Avrupa haritasını bir oraya bir buraya döndürmek herhalde en zevklisi. Ben yine aylar önceden (her beyaz yakanın yaptığı gibi!) tatilleri birleştirip bir yerlere kaçmanın planlarını yapmaya başlamışım.

Ucuza uçak bileti bulma konusunda en çok  skyscanner‘ı kullanıyorum. Genelde Nereden: İstanbul Nereye: Her Yere işaretleyerek önüne ne geldiyse bakmak epey eğlenceli:) O dönem biletlere baktığımda, en ucuz lokasyonlar Münih ve ona benzer birkaç Almanya şehri olarak karşıma çıkmıştı. Almanya’ya hiç gitmemiştim o sebeple cazip geliyordu ama bir yandan da memleketimizdeki Alamancı tabiri yüzünden de Almanya’da acaba görecek çok da bir yer yok mu gitsek sıkılır mıyız diye de düşünmüyor değildim.

Almanya ve Münih deyince biraz araştırdığınızda aslında karşınıza ilk olarak turistlerin en çok tercih ettiği rotalardan biri olan Romantik Yol (http://www.romantischestrasse.de/) rotası çıkıyor. Frankfurt-Münih arası gitmek için oldukça ideal bir rota ama neresinden evirip çevirsem çevireyim ben bu rorayı bize uyduramadım, biraz okuyunca çok kalıplaşmış bir turistik aktivite gibi de gelince bu fikirden vazgeçtim. Bu yol üzerindeki şehirlere seçmece uğramak daha mantıklı gibi geldi. Zaten biz trenle yolculuk etmek istiyorduk ve bu rota trenle değil daha çok arabayla tin tin yolculuk etmek için daha keyifliydi, ikincisi de bizim 5 günümüz vardı ama bu rotayı gitmek tahminimden daha uzun bir vakit istiyordu.

Bu kez araştırmalarımı Münih ve çevresinde devam ettirip, biraz da Bavyera bölgesiyle ilgili frommers forumlarından neler yapılabilir diye  okuyarak bir çerçeve belirlemeye çalıştım. Genelde bu bölgede ring şeklinde tren hatları olmadığından her gece farklı bir yerde kalarak adım adım dolaşma usulüne uyamayacak gibiydik. Elimizde sadece 5 gün olunca da şartlara göre maksimum gezebileceğimiz bir rota çıkarmaya çalıştık. Gerçekten bu rota çıkarma işinde öncelikle gün sayısı, ulaşım metodunuz, yapacağınız harcama stili ve gideceğiniz yerlerin oldukça önemi var.

Gezi Rotası:

Gezi rotanızı biraz da ucuza bulduğunuz uçak biletlerinizin gidiş-dönüş lokasyonları ve saatleri etkiliyor tabii ki. Bahsettiğim gibi gidiş-dönüş uçak biletlerimiz Münih üzerinden olduğundan rotamızı buna uyacak şekilde oluşturduk.

Google Maps’i açarak acaba nerelere gitsem diye düşünmek harika bir his. Ancak kısıtlı zamanda bu lokasyonlar arasında seçip yapmak zorunda kalıp, hakkında birçok yazı okuyup gitmek için oldukça heveslendiğin yerleri elemek zorunda kalmak da tam bir sınav:)

Bavyera bölgesinde gidilecek o kadar çok yer görüyorsunuz ki aslında kafanız karışıyor, bir çoğunu elemek zorunda kalıyorsunuz ama hangisinden vazgeçeceğinizi bilmiyorsunuz örneğin.

http://www.frommers.com/destinations/munich/763949

Mittenwald, Garmisch-Partenkirshen, Zugspitze gibi yerlere gitmeyi çok istesek de takvim içine sığdıramadık. Bazı yerleri ise o anda gezerken görüp, gidesiniz gelse de fırsat bulamayabiliyorsunuz vakit darlığından. Örneğin Salzburg yolu üzerinde Chiemsee o kadar ilgimizi çekti ki trenden inip biraz gezip sonra yola devam etmediğimize çok pişman olduk. Bunun gibi yol üstünde birçok inmek istediğiniz küçük kasabalar çıkıyor karşınıza, belki de hiç plan yapmadan gitmek çok daha iyi bile olabilir bu bölgeye:) 

Ve son olarak tüm şartları göz önüne alınca aşağıdaki şekilde bir rotamız oldu. Rota üzerindeki ziyaret ettiğimiz şehirlere ait detaylı blog yazılarıma üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz:

  1. Gün: Münih ulaşım ve konaklama
  2. Gün: Günübirlik Füssen üzerinden Neuschwanstein Şatosu, dönüşte Münih konaklama
  3. Gün: Tren ile Salzburg‘a yolculuk ve konaklama
  4. Gün: Otobüs ile Berchtesgaden‘e ve ardından Königssee‘ye seyahat, Berchtesgaden konaklama
  5. Gün: Münih’e dönüş ve the end:)

Bavyera coğrafyası çok geniş ve çok muaazzam, fırsat çok fazla. Defalarca kez gelinip farklı rotalarda yürünebilecek, farklı aktivitelerde bulunulabilecek çok kasaba var. Bavyera Bölgesi bu anlamda bizi oldukça şaşırttı ve beklentimizin üzerinde çıktı diyebilirim:)

Bavyera Ulaşım:

Türkiye’den Ulaşım:

Bavyera bölgesinde bir seyahat planlıyorsanız Türkiye’den uçmak için en mantıklı rotalar: Bavyera’nın başkenti Münih, çok yakın bir Avusturya sınır şehri olan Salzburg ya da daha kuzeyde kalan başka bir Alman şehri olan Nürnberg.

Bu rotalardan Salzburg ve Nürnberg’e THY ile uçabiliyorsunuz, Münih’e ise hem THY hem de Pegasus Havayolları uçuşları bulunuyor. Üç şehre de farklı yurtdışı havayolu şirketlerinin de uçuşlarını bulmak mümkün. Münih’e daha fazla alternatif olduğu için genel olarak diğer iki şehre göre daha uygun uçma fırsatını yakalayabilirsiniz. Biz de benzer şekilde Münih’e gidiş-dönüş THY ile uygun bir fırsat yakalayarak bu bölgeye gitme şansı yakaladık.

Bavyera içinde ulaşım seçenekleri:

Almanya toplam 16 eyaletten oluşuyor ve Bavyera bu eyaletlerden birisi. İki tip günlük ulaşım kartı alınabiliyor: Tüm Almanya’da geçerli günlük bilet ya da sadece belirli bir bölgede geçen günlük bilet. İlk seçenek tabii ki daha pahalı.

Almanya’nın Bavyera bölgesinde günlük alınabilen Bayern Ticket kullanılabiliyor. Tren, U-Bahn, S-Bahn, tramvay ve otobüslerde geçerli.

Bu biletler direk tren istasyonlarındaki bilet bankolarından alınabiliyor, 15 yaş altı çocuklar ücretsiz. Günlük bilet fiyatı 26€. Aynı biletten toplam 4 kişiye faydalanabiliyor, her eklenen kişi için +8€ ücreti var. Bu sebeple 2 kişilik günlük bilet aldığınızda Salzburg’u da kapsayan Almanya’nın Bavyera bölgesinde sınırsız gezebiliyorsunuz. Detaylı bilgi resmi sitesinde mevcut:

https://www.bahn.de/p_en/view/offers/national/regional/laender-tickets/bavaria-ticket.shtml

Biz Münih’te havaalanına ilk indiğimiz zaman, bu bilet bankolarına gidip, acemice biletlerimizi almaya çalışırken yanımıza bir Alman aile gelip, elimize bu biletten tutuşturdular:) İngilizceleri de çok iyi değildi, can havliyle bu bileti tüm gün kullanabileceğimizi anlatmaya çalıştılar, meğer onlar da havaalanına gelmek için kullanmışlar, ziyan olmasın diye bize verdiler sağolsunlar, sıcak bir karşılama ile başladık Alman dünyasına:)

Tren ile Ulaşım:

Bavyera bölgesi tren ile seyahat etmeye uygun bir bölge. Tren rotası çıkarmak için aşağıdaki sitelerden oldukça faydalanabilirsiniz. Oldukça geniş bir tren ağına sahip. Tren ile yolculuk her zaman daha keyifli gelmiştir bize, bu sebeple hastasıyız:)

https://www.bahn.com/

https://www.raileurope.com/

Otobüs ile Ulaşım:

Bavyera’nın belirli şehirlerine gitmek istediğinizde zaman çizelgelerini yakından takip ederek kullanabileceğiniz otobüs güzergahları da bulunuyor. Bu güzergahlarda da yüksek oranda günlük alınan Bayern Ticket geçerli, ancak yine de önceden araştırmakta fayda var, bazı lokal otobüslerde küçük bir ücret alınabiliyor. O gün yüksek oranda seyahat etme ihtiyacınız yoksa, ve sadece otobüs kullanacaksanız biletleme işlemi direk otobüs içinde yapılabiliyor.

Biz de özellikle Salzburg yakınlarındaki şehirlerde ve Neuschwanstein’a giderken otobüs ile ulaşım sağladık. Bu konudaki detaylar ilgili blog yazılarımda mevcut.

Araç Kiralama:

Alman otobanları meşhur, araç kullanma konusunda da oldukça heveslendirici olabilir:) Yurtdışında araç kiralamak ya da toplu taşıma kullanmak şartlara, o seyahatin o anki kimyasına, kimlerle birlikte gittiğinize gibi birçok koşula bağlı olduğundan araç kiralayın ya da kiralamayın demek çok zor bir yönlendirme.

Ancak biz bu bölgeyi araştırmaya öncelikle “Romantik Yol” rotasından yola çıkarak başlamıştık ve anladık ki bu rotadaki şehirlere uğraya uğraya gezmenin en keyifli yöntemi araç kiralamak. Nerede yoruldun orada bırak, guesthouse’da kal devam et. Ancak o günkü şartlarımız ve içimizden gelen trenle seyahat edeceğimiz bir rotada kalmaktı. Bu sebeple bu rotayı bir kenara bırakıp kendi şartlarımıza uygun, kısa süre içine sığdırabileceğimiz ve trenle/otobüsle gidebileceğimiz şehirleri seçtik.

Bavyera bölgesine tekrar gitme fırsatımız olursa mutlaka araç kiralayarak daha serbest bir rotada gezmek de aklımda!

Bavyera Rotası Konaklama:

Rotamıza uygun olarak iki akşam Münih, bir akşam Salzburg ve son akşam da Berchtesgaden‘de konakladık. Neuschwanstein’e gittiğimiz gün de dahil olmak üzere, iki akşam üst üste Münih’de kalmanın biraz sıkıcı geldiğini itiraf edebilirim:) Bunun yerine dairesel bir rotada ilerlemek daha mantıklı olabilir.

Kaldığımız lokasyonlarda otelleri genelde ana tren istasyonuna yakın seçerek, sırt çantalarımızla fazla yol yürümeyelimin hesabını yapsak da, Bahnhof yakınındaki oteller pahalı olabiliyor. U-Bahn ve S-Bahn hatları oldukça yaygın olduğundan trenle ulaşacağınız lokasyonlardan, şehiriçi ulaşım ekleyerek biraz daha uygun bölgelerde de konaklayabilirsiniz.

Bu seyahatimizde çok hızlı hareket etmemiz ve neredeyse her gün seyahat ettiğimiz için genelde buna uygun şekilde otelleri tercih etmeye çalıştık:

www.booking.com/Arthotel-Munich  – Münih

www.booking.com/Hotel-Villa-Carlton  – Salzburg

www.booking.com/Hotel-Grünberger – Berchtesgaden

Bavyera’nın İklimi:

Bu bölge çok yağış alan bir bölge, bizzat yaşayarak test ettik:) Buna uygun outdoor ayakkabı, yağmurluk, yedek kıyafet gibi hazırlıklarla gelmek şart. Aksi halde bizim gibi gün ortasında çocuğunuza yedek ayakkabı almak zorunda kalabilirsiniz:)

Onun haricinde sıcak ve ılıman bir iklimi var. Biz Mayıs ortalarında bu bölgede bulunduğumuz için gezmek için oldukça idealdi. Ani bastıran yağmurlara hazırlıklı olmak ise elzem.

En çok nereyi sevdik?

Ailecek yaptığımız anket sonucuna göre hepimiz aynı cevabı verdik: Königssee 🙂

Yaşadığımız epey macera ve yorgunluğa rağmen, gezimiz içinde en çok aklımızda kalan lokasyon Berchtesgaden, Königssee ve Jenner’i kapsayan, bir gün içinde tamamını ziyaret ettiğimiz gün oldu.

İnanılmaz güzel bir doğa, inanılmaz korunmuş ormanlar ve doğal güzellikler! Birçok aktivite imkanı, mutlu insanlar, yürüyen insanlar, paraşütle uçan semada süzülen insanlar!.. Her patikanın işaretlendiği, yürümek için her türlü imkanın sağlandığı bir coğrafya. Sakin, huzurlu, durağan ama kendi durağanlığı içinde bir yandan da enerji dolu bir kasaba.

Benzer şekilde Füssen’i de içine alan Neuschwanstesin Şatosu’na yaptığımız yolculukta da şato ziyaretinden çok, şatonun bulunduğu doğa bizi daha çok etkiledi.

Buna benzer çok fazla yer olduğunu, ve keşke hepsini gidip görebilsem isteğini uyandırıyor insanda! Gidip görmek, görüp sevmek, sevip tekrarlayabilmek ümidiyle.

Keyifli gezmeler!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s