ALMANYA, YURTDIŞI SEYAHAT

Bavyera’nın başkenti: Münih Gezi Notlarımız

Münih merkezli Bavyera gezi rotamızın ilk ve son gününde Münih’de bulunma fırsatı bulduk. Uçak bileti araştırırken gidiş-dönüş Münih uçak biletini oldukça uygun bir fiyata yakalayınca gezi rotamızı da buna uygun bir şekilde çıkarmamız gerekti.

Açık söylemek gerekirse “Avrupa’da bir şehre gitmek istiyorum, nereye gitsem” diyecek olsam Münih ilk tercihim olmazdı:) Eni konu gezmek için gidilecek bir şehir değil bence, ancak özellikle Bavyera bölgesini gezmek istiyorsanız Türkiye’den uçakla gitmek için en uygun şehirlerden birisi Münih. Diğer şehirlere de ulaşım alternatiflerinin fazla olması, ünlü “Romantik Yol” rotasına yakınlığı ve Bayern Ticket gerçeği Münih’i rota oluşturma konusunda güzel bir noktaya konumlandırıyor:)

Bu yorumlarda bulunurken bu şehirde yalnızca iki gece geçirdiğimiz gerçeğini de göz ardı etmemek gerekli tabii ki. Daha fazla vakit geçirildiğinde mutlaka birçok fırsata gebe olabileceğini tahmin ediyorum. Münihliler tarafından alınmaca gücenmece olmasın:) Olur da bu fani gözle bir Oktoberfest görebilirse eminim ki bu yazıya da güzel bir edit gelecektir:)

E madem bu kadar yol teptik geldik, gezmeden olmaz. Münih’de de elbette gezilecek görülecek yerler, vakit geçirecek aktiviteler var. Münih’den yola çıkarak dönüşü farklı bir şehirden sağlayacak şekilde uçak biletini de ayarlayabilirsiniz, ya da merkezi Münih seçerek günübirlik geziler de düzenleyebilirsiniz.

Münih Genel Bilgiler:

Münih deyince akla Bavyera gelir, ki Almanya’nın güneydoğusu diyebileceğimiz çok sevimli, yeşillik ve göllerle bezeli bir bölgedir kendisi. Aynı zamanda da Almanya’nın en büyük eyaletini oluşturur. Bavyera bölgesinin başkenti olarak da Münih, bu bölgeyi gezmek açısından önemli bir yere sahiptir.

Keşişler tarafından kurulduğu düşünülen ve sözlük anlamı da eski dilde bu anlama gelen şehrin birkaç yerde keşiş içeren simgeleri bulunuyor.

Kendine has bir aksanı vardır, aklıma hep eskiden Münih’de oturmuş olan Almanca öğretmenimizin München kelimesindeki “h” sesini “ş” ye yakın söylemesi kalmıştır:)

Şehrin, Bundesliga’daki en önemli futbol klüplerinden biri olan FC Bayern München takımına ev sahipliği yaptığını da söylemeden geçmeyelim.

Bunun haricinde Schengen ile seyahat edilebildiği, Euro bölgesinde olduğu ve ana dilinin Almanca olduğu gibi daha genel bilgileri de ekleyebiliriz.

Münih Ulaşım:

Münih’e direk olarak Türkiye’den yaklaşık 3 saatlik bir uçuşla ulaşabileceğiniz gibi, rotanız içinde yer alıyorsa farklı şehirlerden trenle de ulaşabilirsiniz. Havayolu firması olarak Pegasus, THY ve Lufthansa gibi firmalarla uçmak mümkün. Tek bir havaalanının olduğu şehirde, havaalanından şehir merkezine S-Bahn ile, S1 ve S8 hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Geniş bir demiryolu ağına sahip olan şehirden trenle birçok farklı lokasyona ulaşım mümkün. Almanya’da günlük alınabilen Bayern Ticket tüm Bavyera bölgesinde geçerli. Bu biletler direk tren istasyonlarındaki bilet bankolarından alınabiliyor, çocuklar ücretsiz, bu sebeple 2 kişilik günlük bilet aldığınızda, Salzburg’u da kapsayan Almanya’nın Bavyera bölgesinde sınırsız gezebiliyorsunuz. 2 kişi günlük 32€, tek kişi ise 25€.

https://www.bahn.de/p_en/view/offers/national/regional/laender-tickets/bavaria-ticket.shtml

Bavyera tren saatlerine bakarak seyahat planlamak için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz:

https://www.bahn.com/

https://www.raileurope.com/

Bunun haricinde şehiriçinde tüm lokasyonları yürüyerek gezdik ancak daha fazla vaktiniz var ve merkezden biraz uzaklaşacaksanız, ulaşımda kullanabileceğiniz S-Bahn ve U-Bahn seçenekleri de bulunuyor.

Münih’de Nerede Kalabilirim?

Bavyera gezimizi genel olarak trenle seyahat üzerine planladığımızdan otelimizi de ana tren istasyonlarına yakın tutmaya özen gösterdik. Bu amaçla Münih’de de “München Hauptbahnhof” olarak geçen ana tren istasyonuna yakın bir lokasyonu tercih ettik. Bu rotada çocukla birlikte kalınabilecek içimize sinen uygun yollu bir hostel bulamadığımız için tercihimizi otellerden yana kullandık.

Bu anlamda ana tren istasyonuna 600mt yürüme mesafesindeki Art Hotel Münih’de konakladık.

www.booking.com/Arthotel-Munich

Ancak Münih’de S-Bahn ve U-Bahn hatları ile şehir içinde ulaşım çok kolay, bu sebeple bu güzergahdaki daha uygun otellerde de konaklayabilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler:

Deutsches Museum:

Avrupa’nın en kapsamlı bilim müzelerinden biri olan Deutsches Museum öğrenim çağında bir çocuğunuz varsa bulunmaz bir nimet. Oğlumuzla birlikte gittiğimiz bu gezide de Münih’de en keyifli vakit geçirdiğimiz yer bu müze oldu.

Marienplatz’dan yürüyerek ulaşabileceğiniz bir lokasyonda olan müze, aslında Isar nehri üzerindeki küçük bir adacık üzerinde konumlanıyor. Bu açıdan teras manzarası da gayet seyredilesi.

Online bilet alabildiğiniz müze 09:00’dan 17:00’ye kadar açık. Aile bileti seçeneği de bulunuyor. Genel olarak açılış kapanış saatleri, bilet fiyatları, online bilet menüsü ve kat planlarını da içeren müze hakkında geniş bilgiye aşağıdaki resmi sitesinden erişebilirsiniz:

http://www.deutsches-museum.de/en/information/

6 katlı ve 35 bölümden oluşan müzeyi hakkını vererek gezmek için en az 3-4 saat gerektiğini belirtmek gerekli. Ki bizim de bu kadar vaktimiz olmadığından yalnıza 1,5 saatimizi ayırabilsek de oldukça keyifliydi.

Müzenin en üst katta astronomi bölümünde bulunan terasından ise Isar nehri kıyısındaki şehir manzarasını izlemeyi unutmayın:)

Marienplatz:

Marienplatz, Münih’in bütün ana oluşumlarını barındıran ana meydanı, yani yolunuz Münih’e düşerse eninde sonunda içinden geçeceğiniz meydan burası.

Eski ve Yeni Belediye Binaları (Altes Rathaus, Neues Rathaus), Saat Kulesi (Glockenspiel) ve St. Peter Kilisesi (Peterskirsche) gibi tarihi binaları bu meydan üzerinde görebiliyorsunuz.

Klasik Avrupa şehri ana meydanı gibi burada da alışveriş, restoran ve mağaza seçenekleri mevcut.

Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı)

Marienplatz’a girdiğinizde hemen karşınızda bütün heybetiyle Neues Rathaus(Yeni Belediye binası) duruyor, kendisi tam bir gotik mimar örneği. Yine aynı mimari ile bütünleşik bulunan Glockenspiel (Saat Kulesi) ise aynı gotik mimariden nasibini almış heybetli bir yapı.

Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı)

Meydana giriş yaptığınız noktada Alman mimarisine daha yakın, daha küçük ve tatlış bir mimari örneği sergileyen Altes Rathaus (Eski Belediye Binası) bulunuyor. Buna benzer eski ve yeni belediye binaları birçok Avrupa şehrinden karşılaşılan bir mimari. Diğer Belediye Binasının heybetli ve görkemli ama bir yandan korkutucu görüntüsünün yanında Eski Belediye Binası daha sevimli görünüyor:) Tarihi yapılarıyla bu görüntü orta çağdan kalmış gibi. Meydanın en göz alıcı ve güzel kısmının bu manzara olduğunu söyleyebilirim.

Bu binanın üzerinde Spielzeug Museum yazdığı dikkatimizi çekmişti, eskiden belediye binası olarak kullanılan yapı, bugünlerde Oyuncak Müzesi olarak hizmet vermekte imiş.

Heiliggeistkirche

Deutsches Museum’dan Marienplatz’a doğru yürürken asla gözden kaçıramayacağınız yapılardan birisi de Heiliggeistkirche. Marienplatz’da Eski Belediye Binasına doğru baktığınızda da arka planda göreceğiniz manzaradır kendisi.

Peterskirshe

Yine Marienplatz’ın girişinde Heiliggeistkirche ile karşı karşıya duran bir diğer kilise ise Münih’in önemli yapılarından sayılan Peterskirsche. Eğer ziyaret saatlerini yakalayabilirseniz çan kulesine tırmanarak panaromik şehir manzarasını seyredebilme imkanınız bulunuyor.

Not: Maalesef biz saatleri kaçırdığımızdan bu kuleye tırmanamasak da içimizde kalan aktivitedir. Kendimizi Münih magnetleri ve kartlarıyla ödüllendirerek yolumuza devam ettik:)

Frauenkirsche (Münih Katedrali)

Frauenplatz‘da yer alan ünlü Frauenkirsche (Münih Katedrali) Münih magnetlerinde sıklıkla görebileceğiniz Münih’in simgesi olmuş bir katedral. Kadınlar Kilisesi anlamını taşıyor. Saçını iki taraflı tepeden topuz yapmış bir kadına benzettiğim katedralin adı, görüntüsüyle de uyumlu bu açıdan:)

Bol bol kilise ve meydan gezdikten sonra tipik bir Avrupa şehri gününü geride bırakabilirsiniz 🙂 Bunun dışında ise şu ana kadar gördüğüm diğer Avrupa şehirlerindeki meydanlarla kıyaslayacak olursak Marienplatz açıkcası bizim için hafif bir hayal kırıklığı oldu. Çünkü diğer şehirlerde genellikle Old Town bölgesindeki ana meydanlar hep korunmuş ve modern binalar tarafından kuşatılmamıştı:) Münih’te biraz bu durum korunamamış, meydanda her ne kadar oldukça heybetli ve tarihi binalar olsa dahi, tam yanında yükselen modern mimari binalar, mağazalar oradaki büyüyü biraz kaçırmış. Çok da wooww demeyeceğiniz Milano meydanında dahi 100 yıldır değişmeyen hakim bir old town görüntüsü varken Münih’te bu yeni binaları gözardı etmeye çalışmak durumunda kalıyorsunuz. 

Bunlar da vardı ama gezemedik diyebileceklerimiz:

Notlarım arasına aldığım ancak vakit darlığından dolayı ziyaret etme imkanı bulamadığımız yerler arasında Nymphenburg Sarayı, Viktualienmarkt, Residenz München ve Englischer Garten var. Sanırım bunlardan en çok Englischer Garten’ı göremediğim için hayıflanıyorum, çünkü çok fazla sörtçü resmine maruz kaldım:)

Bir daha gitsem daha çok gezerim, ve daha çok gezersem de illa ki daha çok severim diyebileceğim bir şehir aslında Münih. Çünkü çok yaşanılası görünüyor:) Oldukça turistik bir şehir olmaktan öte, insanların gerçekten yaşadıklarını hissettiğiniz, sokaklarında turistten çok yerli insanları görebileceğiniz bir şehir. Bu anlamda belki de daha gerçek!

Keyifli gezmeler!

“Bavyera’nın başkenti: Münih Gezi Notlarımız” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s