KİTAP, TÜRK EDEBİYATI KLASİKLERİ

ŞAİR EVLENMESİ – ŞİNASİ

  • Yazar: Şinasi
  • Sayfa: 49
  • Yayınlandığı Yıl: 1860
  • Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  • Mekan: Gelin Odası

Edebiyat derslerinden tanıdık gelen “Şair Evlenmesi” hepimizin bildiği gibi ilk modern Türk tiyatro eseri olarak kabul ediliyor. Bunu lise yıllarında derslerde defalarca bize ezberletmiş ve tekrar ettirmiş olsalar da bir kez bile okutmaya yönelik bir yönlendirme olduğunu hatırlayamıyorum:) Oysa oldukça kısa olan bu eser, bir akşam çayın yanında çabucak bitirmelik.

Ancak bir yandan da esasında önüyle sonuyla, mevcut tarihin şartlarıyla ve dönemin getirdikleriyle değerlendirildiğinde bir anlam kazanıyor. Bu anlamda Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları yine güzel bir yayıncılık örneği sergileyerek Türk Edebiyatı Klasikleri içerisinde yer verdiği bu kitapta, eserle ilgili bir ön bilgi verdikten sonra, eserin kendisini hemen peşinden de tarih içinde eserin başına gelenleri ve nihayetinde de Şinasi’nin kendi hayatını ve son günlerini biz okuyuculara sunmuş.

Eserde batılı ancak durumu olmayan bir şair olan Müştak Bey’in aşık olduğu Kumru Hanım’la evlilik maceraları anlatılırken, bir yandan da toplumun dengeleri, batılılaşmaya karşı duruş, toplumdaki çarpık davranış biçimlerine inceden inceden dokundurma yapılıyor. Karakterlerin isimleri Müştak Bey (aşık olan kimse), Kumru Hanım(yuva kurma çağındaki hanım), Hikmet Bey(hikmet ve irfan sahibi kimse) gibi o an içinde bulunulan durumla eş bir şekilde belirlenmiş.

Eser oldukça kısa olduğu ve esasında Türk Edebiyatına kazandırılmaya çalışılan yeni bir tür olduğu için çok kapsamlı değil, beklentiyi bu yönde tutmak gerekli. Ancak sonrasında yer verilen Şinasi’nin münzevi hayatı ve çevresindeki insanların Şinasi hakkındaki görüşleri daha etkileyici.

Biri sorarsa ilk Türk tiyatro eserini tabii ki ben de okudum demek isterseniz, edebi tarihimizdeki önemli yeri olan bu kitabın listenizde mutlaka olması gerekir. Ancak okuduğunuzda oldukça kısa ve çok da şatafatlı bulamayacağınızı tekrar eklemek isterim:) Bu sebeple mutlaka kitabın devamını okuyarak Şinasi ve eseri hakkındaki detaylı bilgiyi okumayı ihmal etmeyiniz;)

Keyifli okumalar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s