KİTAP, MASAL

Oz Büyücüsü – L.Frank Baum

  • Yazar / Yayım Yılı / Özgün Adı: L. Frank Baum / 1900 / The Wonderful Wizard of Oz
  • Yayınevi / Tür : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (2019) / Masal
  • Sayfa Sayısı: 135
  • Mekan: Oz Diyarı

“Oz Büyücüsü” üzerinden sıklıkla örnekler verilen, filmleri hatırımızda kalan, tiyatroya uyarlanan en ünlü çocuk masallarından biridir. Masalın kahramanları hemen hemen hepimizin hafızasında bir resim gibi canlanır: Teneke bir adam, bir aslan, samandan bir korkuluk, bir kız çocuğu ve köpeği. Peki nedir bu masalı bu kadar ünlü yapan ve diğerlerinden ayıran?

Oz Büyücüsünü ilk kez okudum, çocukken de okumamıştım. Ve bu masalı okurken hep içimde tatlı bir sıcaklık hissettim. Bizim çocukluğumuzun kasvetli ve bir tarafıyla da ürkütücü olan diğer masalları gibi değildi. Aslında bu hissiyatım Frank Baum’un bu masalı yazarken amaçladığı hedefe ulaştığını gösteriyor.

Frank Laum, “Oz Büyücüsü”nün önsözünde bu masalın amacını şu şekilde ifade eder: “Bu hikaye, merak ve eğlencenin korunduğu, kederin ve kabusların dışarıda bırakıldığı modern bir masal olmaya talip.”

Belki de bu özelliği ile nesillerdir okunan, tiyatroları izlenen bir kitap oldu “Oz Büyücüsü”

Kitap Dorothy ve köpeği Toto’nun Kansas’da bir fırtınaya yakalanarak Oz Diyarı’na gelmeleriyle başlar. Kansas’a tekrar geri dönmeye çalışan Dorothy’nin yolculuğunda ona sırayla Korkuluk, Teneke Adam ve Aslan eşlik ederler. Korkuluk beynini, Teneke Adam kalbini, Aslan cesaretini, Dorothy ise eve geri dönüş yolunu ararlar bu macerada. Biz de bu sıcacık ve insanın içini ısıtan masalı dışarıdan bir gözle okuruz.

“Neden bu güzel ülkeyi bırakıp o Kansas dediğin, kurak ve gri yere dönmek istediğini anlayamıyorum.”
“Beynin yok da ondan,” diye yanıtladı kız. “Evlerimiz ne kadar kasvetli ve gri olursa olsun, biz etten kemikten yapılmış insanlar çok güzel de olsa başka bir ülkede yaşamaktansa kendi topraklarımızda olmayı tercih ederiz. İnsanın evi gibisi yoktur.” Sy. – 18

Sıcak bir çay eşliğinde bir sonbahar haftasonunda okunmaya aday tatlı bir roman “Oz Büyücüsü”

Keyifli okumalar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s